Pokojnine žensk v Sloveniji so v povprečju za slabo tretjino nižje od pokojnin moških. Razlika med pokojninami v Sloveniji je sicer manjša kot v celotni EU, kjer ženske v povprečju prejemajo celo za okoli 40 odstotkov nižje pokojnine od moških. In kaj vpliva na to? Dejstvo, da je v primerjavi z moškimi manj žensk zaposlenih, če so, pa delajo manj ur in manj let, poleg tega za svoje delo prejmejo tudi manjše plačilo.
Neplačano delo žensk se ne pozna v denarnici
V številnih članicah EU so razlike v pokojninah med spoloma velike, v 17 državah presegajo ali dosegajo 30 odstotkov. Dva primera največje razlike v pokojninah med spoloma sta Luksemburg (razlika znaša 47 odstotkov) in Nemčija (44 odstotkov). Na drugi strani je razlika v pokojninah najmanjša v Estoniji (štiri odstotke) in na Slovaškem (osem odstotkov). Študija, ki so jo opravili v Bruslju, je tudi pokazala, da zakonska zveza in materinstvo povečujeta razlike v pokojninah med spoloma. Razlike za samske ženske, čeprav so še vedno velike in v povprečju znašajo 17 odstotkov, so namreč vendarle manjše.
Zaradi prevzemanja skrbi za otroke in ostarele starše so ženske manj angažirane na trgu dela
Nič več pozitivne diskriminacije, pri upokojevanju enakopravnost
"Zaradi prevzemanja skrbi v družini so velikokrat tudi manj angažirane na trgu dela, kar pomeni manj možnosti napredovanja, nižje dohodke, manj možnosti varčevanja za starost. Poleg tega živijo dlje kot moški in pogosto ostanejo na starost same. In vse to pripelje do revščine starejših žensk. Socialne politike so premalo občutljive za ta dejstva. To lahko vidimo tudi pri pokojninski zakonodaji, ki se spreminja tako, da se ukinjajo pozitivni ukrepi za ženske, ki so bili v preteklosti kompenzacija za obsežno neplačano delo žensk v času celega življenja," pojasnjuje dr. Majda Hrženjak z Mirovnega inštituta.
Ob štirih otrocih pustila službo
Mira danes prejema le 207 evrov pokojnine na mesec. Po srednji šoli se je pri 19 letih zaposlila in delala 17 let. "Ko sem po dveh hčerkah rodila še dvojčka, sem se odločila, da pustim službo in skrbim za otroke. Moja plača v trgovini ni bila visoka, doma pa smo imeli tudi nekaj zemlje in dela je bilo več kot dovolj. Mož je dobro zaslužil in nič nam ni manjkalo, čeprav smo živeli skromno. O službi sploh nisem več razmišljala. Otroci so odrasli, potem je zbolel mož in so ga invalidsko upokojili. Njegova pokojnina je nizka, moja za 17 let pokojninske dobe pa še nižja. Ne vem sicer, kakšno pokojnino bi imela, če bi ostala v službi, a zagotovo bi imela več. Dokler sva še oba, nekako gre, čeprav morava skrbno obrniti vsak evro."
Vabljeni k sodelovanju
V podjetju Večer smo se v sodelovanju s Sekcijo za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije, ki deluje pri Socialni zbornici Slovenije, že drugo leto odločili, da v marcu na več načinov pomagamo materinskim domovom po Sloveniji. Majhne ali velike pozornosti, ki bodo zagotovo pričarale velike nasmehe, lahko do konca marca podarite tako, da na 1919 pošljete SMS-sporočilo s ključno besedo ZENSKE5 in prispevate pet evrov. Denar lahko tudi nakažete na TRR z naslovom Socialna zbornica Slovenije, Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, IBAN SI 56 0201 0001 8187 078, Ljubljanska banka, sklic: SI 00 110. V Mercatorjevih in Sparovih trgovinah po Sloveniji lahko donirate tudi higienske potrebščine, trajna živila, igrače, družabne igre ... Akcijo je podprla Generali zavarovalnica.
Več si lahko preberete na naši spletni strani www.meseczensk.com.