Žičničarji minulo zimo ocenjujejo kot naravno katastrofo

Slovenski žičničarji ob koncu smučarske sezone brez pravega naravnega snega in mraza ocenjujejo, da bi morali biti upravičeni do državne pomoči, podobne tisti, ki so je ob naravnih katastrofah deležni kmetje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aljoša Peršak

Zaključna zabava na koči Cojzerica in Terasa baru na Piskru minulo soboto ne pomeni, da se je na Arehu končala tudi smučarska sezona. V Marpromu, ki upravlja s smučišči in žičnicami na Mariborskem Pohorju, pravijo, da se bo smuka na Arehu nadaljevala do 31. marca, saj do tedaj veljajo tudi sezonske vozovnice. So pa zimsko sezono, nad katero so številni upravljavci smučarskih centrov v Sloveniji zelo razočarani, končali že na Kopah, Golteh in v Kranjski Gori.
V Združenju slovenskih žičničarjev so minulo zimo, ki je bila zelo skopa z naravnim snegom in mrazom, ocenili celo kot naravno katastrofo. Zato ocenjujejo, da bi morali biti upravičeni do državne pomoči, podobne tisti, ki so je ob naravnih katastrofah deležni kmetje. Sekretar združenja Danilo Brecelj ob tem izpostavlja, da bi bila pomoč žičničarjem ob vremensko slabih sezonah nujna za stabilno poslovanje upravljavcev in trajen razvoj gorskega turizma v Sloveniji.​ In kaj o sezoni pravijo v nekaterih smučarskih centrih?

​Mariborsko Pohorje: Stroškovno izjemno zahtevna sezona

Na Mariborskem Pohorju bodo zagotovili dobrih 120 smučarskih dni, od tega je bilo več kot 50 dni mogoče smučati vse do doline, "kar v letošnjih vremenskih razmerah štejemo za toliko večji uspeh". Letošnjo smučarsko sezono ocenjujejo kot stroškovno izjemno zahtevno. "V dokaj topli zimi z zanemarljivo malo naravnega snega smo morali proge urediti skoraj izključno z umetnim snegom. To nam je posledično prineslo ogromne stroške - po trenutnih ocenah za blizu 40 odstotkov višje kot v predhodni zimi," so navedli v javnem podjetju, ki ga vodi Bernard Majhenič.

V soboto so se od smučarske sezone z zabavo poslovili na koči Cojzerica in Terasa bar na Piskru.
Aljoša Peršak

Kope: Sezono končali dva tedna prej kot lani

Na Kopah so minulo sezono zabeležili nekaj čez 72 tisoč smučarjev in smučark, kar je v primerjavi z lanskim letom 2500 manj. Eden izmed razlogov je tudi v tem, da so sezono končali 14 dni prej kot lani, nam je povedal direktor družbe Vabo Boštjan Paradiž, ki je najemnik naprav. "Vse smo delali na kompaktnem snegu, naravnih padavin je bilo zelo malo, zato je bilo ustvarjanje snega nekoliko zahtevnejše in dražje," nam je povedal.

Golte: Brez umetnega zasneževanja bi obratovali le dva dni

Na Golteh, kjer so se smučarji po belih strminah lahko 30. novembra spustili najprej, so smučarsko sezono že zaključili. Našteli so 56.000 smučarjev, kar je nekoliko več kot v zimah s temperaturami krepko pod lediščem, a so glede na prejšnja leta pričakovali več ljubiteljev smučanja.

Rogla: Po številu smučarjev bi lahko presegli lansko sezono

Na Rogli še obratujejo vse žičniške naprave sistema Planja in Fun park Rogla, tekačem na smučeh je na voljo del tekaških stez. Na smučarskih progah imajo še približno 60 centimetrov naravnega in tehničnega snega, zato bodo sezono zaključili konec meseca ali v začetku aprila, odvisno od vremena. Kljub skopi zimi so v Uniturju s sezono zadovoljni. Od 1. decembra, ko so zagnali naprave, so do sredine minulega tedna našteli 200.654 smučarjev oziroma 1824 smučarjev več kot minulo sezono.
​Ker so v teh dneh gostili Freestyle Week, namenjen deskarjem in smučarjem prostega sloga, prihodnji konec tedna pa se na Rogli začne še svetovno mladinsko prvenstvo v deskanju na snegu, si obetajo, da bodo po številu smučarjev presegli lansko sezono.

Minuli konec tedna je Areh privabil kar nekaj smučarjev, sedežnica Pisker pa med tednom ne bo obratovala.
Aljoša Peršak

Na Kaninu januarja obratovali le deset dni

Na Krvavcu so doslej našteli več kot 168 tisoč obiskovalcev, kar je manj kot v lanski rekordni sezoni, ko so se ustavili pri številki 210 tisoč. Bodo pa smučišča tam obratovala vsaj do 7. aprila, nato pa bo ugodnih snežnih razmerah le še med vikendi. V Kranjski Gori so včeraj imeli zadnji dan smuke, v sezoni pa so našteli okrog 214 tisoč obiskovalcev. "Glede na to, da je sezona mnogo krajša kot lanska, je številka spodbujajoča," je sporočila Senka Kemperle iz RTC Žičnice Kranjska Gora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta