Konec prejšnjega tedna je portal Necenzurirano razkril, da predsednica Naše dežele in nekdanja kmetijska ministrica v Janševi vladi Aleksandra Pivec po selitvi iz Ptuja v Ljubljano prebiva v 82 kvadratnih metrov velikem stanovanju na vrhu Vile Šmartinka na območju nakupovalnega središča BTC City, za katerega pa ni jasno, kdo je njegov lastnik.
Stanovanje, v katerem živi ločena Pivčeva, je bilo brez posojila kupljeno samo dva dni po ustanovitvi Naše dežele, pravi lastnik stanovanja pa je v zemljiški knjigi skrit, so objavili. Kot lastnik je še vedno vpisan prodajalec – podjetje Projekt Šmartinka, ki je bilo investitor projekta ter je bilo konec lanskega leta izbrisano in pripojeno podjetju GP Drava, ptujskemu gradbincu, ki je gradil Vilo Šmartinka.
Medtem so odkrili lastnika: po navedbah portala Necenzurirano gre za Dejana Jurkoviča iz Ormoža, dolgoletnega vodjo sektorja za železnice pri direkciji za infrastrukturo. Marca lani je Jurkovič s ptujskim gradbincem Drava GP podpisal pogodbo o nakupu stanovanja v Ljubljani. Kupil ga je po zelo ugodni ceni 144.000 evrov, to je le 1760 evrov za kvadratni meter na eni najbolj zaželenih lokacij v Ljubljani, piše portal. Lastništvo je potrdilo več virov, Jurkovič pa izjav ne daje, poroča Necenzurirano.
Na vprašanje, zakaj je lastnik stanovanja, v katerem živi Aleksandra Pivec, dobil daleč najbolj ugodno prodajno ceno v zgradbi, uradnega odgovora ni. Po podatkih portala pa je bila predpogodba podpisana jeseni 2020, cena pa dogovorjena nekaj mesecev prej, v času, ko je projektno podjetje predpogodbe podpisovalo z državo. Iz javnih podatkov ni razvidno, da bi bilo podjetje Drava GP v zadnjih letih sodelovalo pri projektih na železnicah, so objavili pri Necenzurirano.
Pivčeva se je prejšnji teden odzvala, češ da gre za deplasirano afero: "Sem najemnica tega stanovanja, najemam ga z najemno pogodbo za potrebe občasnega bivanja v Ljubljani, ker še vedno veliko potujem med Ptujem in Ljubljano. Za najem imam sklenjeno najemno pogodbo in izpolnjujem vse obveznosti iz nje skladno z določili v pogodbi. Nisem lastnica stanovanja, sem najemnica. O podatkih najemodajalca pa ne smem in tudi zakonsko ne morem govoriti."
RTV Slovenija stranko Naša dežela uvrstila med parlamentarne stranke
"Odločitev, da se stranko Naša dežela v volilnih soočenjih 2022 uvrsti med tako imenovane parlamentarne stranke, je RTV Slovenija utemeljila na podlagi vseh relevantnih pravnih virov, javno dostopnih podatkov in vseh navedb stranke Naša dežela. Pravilnost uvrstitve pa potrjuje tudi pretekla praksa javnega zavoda v skoraj identičnem primeru iz leta 2014," sporočajo s Kolodvorske.
Pojasnilo RTV Slovenija v nadaljevanju objavljamo v celoti:
"Naša dežela stranka dr. Aleksandre Pivec glede na javno dostopne podatke na prejšnjih evropskih ali parlamentarnih volitvah ni bila izvoljena v Državni parlament ali Evropski Parlament, zato stranke po tem merilu ne moremo šteti za parlamentarno stranko. Prav tako navedba, da naj bi bila stranka 'zastopana v državnem zboru' prek treh poslancev, sama po sebi ne zadostuje za priznanje statusa 'parlamentarne stranke'.
RTV Slovenija je nato prijavo vrednotila še glede na zatrjevanje in izkazovanje obstoja pravnega nasledstva ter drugih povezovalnih okoliščin, ki po mnenju Naše dežele dr. Aleksandre Pivec izkazujejo nasledstvo dela stranke DeSUS. Pri tem je RTV Slovenija po skrbnem pregledu vseh relevantnih pravnih virov ugotovila, da na tak zaključek, poleg navedb v sami prijavi, napotujejo tudi splošno znana dejstva; iz javno dostopnih podatkov je namreč razvidno, da sta poslanca Branko Simonovič in Ivan Hršak kandidirala na prejšnjih parlamentarnih volitvah na isti listi kot Aleksandra Pivec in drugi člani, ki so iz stranke DeSUS prestopili v stranko Naša dežela.
Ker gre v primeru Naša dežela stranke dr. Aleksandre Pivec za mejni primer nasledstva dela druge stranke, je javni zavod preveril tudi lastno uveljavljeno prakso priznavanja statusa »parlamentarne« stranke v preteklih predvolilnih obdobjih v primeru strank s podobnim dejanskim in pravnim stanjem. Pri tem je ugotovila, da je bil v predvolilnem času leta 2014 stranki 'Zavezništvo Alenke Bratušek' priznan status parlamentarne stranke, in sicer kot naslednice dela Pozitivne Slovenije, čeprav je stranka Pozitivna Slovenija obstajala še naprej. Na volilnih soočenjih leta 2014 je bil tudi stranki Pozitivna Slovenija priznan status parlamentarne stranke. Pri tem je RTV Slovenija ugotovila, da gre za identične okoliščine: obe predsednici sta kandidirali na listi svoje prve stranke skupaj z drugimi poslanci, nato sta postali predsednici stranke, izgubil ta položaj, ustanovili svojo stranko, v katero so vstopili nekateri poslanci, člani in vodilni kadri prve stranke, pri čemer stranki nista ustanovili svoje poslanske skupine, poslanci, ki so prestopili pa so zastopali novoustanovljeno stranko. Ker gre za identične okoliščine in z vidika preprečevanja diskriminacije pri uporabi 12. člena ZRTVS-1 je nujno, da enake okoliščine obravnavamo enako.
RTV Slovenija je na podlagi navedenih dejstev in dokazil ter dosedanje prakse pri izvajanju 12. člena ZRTVS-1 ugotovila, da je Naša dežela stranka dr. Aleksandre Pivec izkazala izpolnjevanje pogojev za priznanje statusa parlamentarne stranke, in sicer na podlagi nasledstva kot del stranke DeSUS. Skladno z navedenim bo stranka v volilnih soočenjih 2022 na RTV Slovenija obravnavana kot parlamentarna stranka."