Široka koalicija slovenskih strokovnjakov, ki raziskujejo vreme, podnebje in vplive podnebnih sprememb, je na slovenske predsednike (vlade, parlamenta, državnega zbora in državnega sveta) poslala poziv k ukrepanju: "Čutimo, da je naša profesionalna in etična dolžnost odločno pozvati vas, odločevalce, k sprejetju takojšnjih ukrepov za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. Podnebne spremembe, ki so posledica človeškega delovanja, se namreč že dogajajo, njihove posledice pa bodo v prihodnosti vse hujše. Slovenija ima med državami Evropske unije (EU) eno najslabših podnebnih strategij (Nacionalni energetski in podnebni načrt), ki nikakor ni v skladu z zastavljenimi cilji Pariškega podnebnega sporazuma. Zahtevamo torej, da sprejmete nove, bolj ambiciozne podnebne in okoljske načrte, ki bodo v dolgoročnem interesu prebivalcev Slovenije in vsega sveta."
Strokovnjaki odgovornim predlagajo, da takoj uvedejo naslednje poglavitne ukrepe:
- Spodbudijo manjšo porabo energije in nujna vlaganja v večjo energetsko učinkovitost stavb in brezogljično energetsko infrastrukturo.
- Spodbudijo vsesplošno večjo varčnost in spremembo ustaljenih vsakodnevnih navad in razvad - prehranskih, potrošniških in potovalnih.
- Vključijo podnebno in okoljsko problematiko v obvezen del učnih programov na vseh ravneh izobraževanja.
- Spodbudijo večjo uporabo javnih prevoznih sredstev z vlaganji v železniško infrastrukturo in z višjimi subvencijami za javni prevoz.
- Uvedejo davek na ogljik v okviru zelene davčne reforme, ki bo prihodke od davka v celoti in enakomerno vrnila državljanom kot ogljične dividende.
- Sprejmejo preventivne ukrepe za prilagajanje podnebnim spremembam, ki nam bodo olajšali spoprijemanje z njihovimi posledicami. Naša majhnost ali velikost, kot bomo izbrali sami, se bo najbolj odločno kazala v naših dejanjih. Pokažimo, da v Sloveniji imamo znanje, ideje in da lahko vodimo z zgledom.
"Povišanje temperature za pet stopinj Celzija je enakovredno premiku proti jugu za skoraj 1000 kilometrov, na primer iz Ljubljane v Madrid oz. iz Kopra v Atene, Malago ali Tunis"
"Zaradi posledic podnebnih sprememb bo že do leta 2050 razseljenih od 200 do 250 milijonov podnebnih beguncev"
"Ekonomske izgube bodo ob trenutni stopnji naših 'prizadevanj' v državah srednje in južne Evrope, kamor spada tudi Slovenija, v zadnji tretjini 21. stoletja presegle 4 % letnega bruto domačega proizvoda"
"Med državami Evropske Unije (EU) imamo daleč najmanj ambiciozen energetski in podnebni načrt za prihodnost"