"Sprostitev prometa z nepremičninami je smiselna glede na sproščanje ostalih dejavnosti. Če je tudi pravočasna, pa je težko napovedati, rezultati bodo vidni v prihodnjih nekaj mesecih," komentira odločitev vlade, da minuli četrtek ponovno dovoli nepremičninsko dejavnost, Jasmina Sanković iz agencije RE/MAX Nepremičnine Maribor. Po njenih besedah na nepremičninski trg vpliva več dejavnikov, od kupne moči, brezposelnosti, bančne politike do ponudbe in povpraševanja po nepremičninah. In ti dejavniki bodo v prihodnje odločilno vplivali na stanje na trgu nepremičnin.
Boris Lajh iz nepremičninskega podjetja Century 21 Maribor City pravi, da ga je odločitev vlade, da tako rekoč čez noč odpravi ukrep, ki je za šest tednov bolj ali manj ustavil nepremičninski trg v Sloveniji, presenetila, saj je to pričakoval šele po prvomajskih praznikih. Nepremičninsko dejavnost bi morali zagnati že prej, je prepričan Lajh, saj je možnost širitve virusa pri ogledih nepremičnin majhna. Ogledi namreč, tako Lajh, potekajo le v prisotnosti enega ali dveh članov iste družine, medtem ko lastnikov nepremičnine, ki se prodaja, v času ogleda sploh ni doma. Tudi Daniel Angel Sauli iz nepremičninskega podjetja Atrium nepremičnine ocenjuje, da bi morali nepremičninske storitve sprostiti prej. "V mnogih državah je bilo nepremičninsko poslovanje dovoljeno pod pogojem, da se zagotovijo varnostni ukrepi. Pri reševanju stanovanjskega problema gre za eksistenčno vprašanje," poudari Sauli, na kar je opozoril tudi vlado.
Zanimanje za kredite spet večje
Ustavitev nepremičninske dejavnosti so občutile tudi banke. Mile Crnović iz Sberbank banke pravi, da je bilo v teh negotovih razmerah manjše povpraševanje po stanovanjskih posojilih. Kljub krizi pa da se trudijo strankam zagotoviti vse potrebne informacije in individualno svetovanje. Prav tako normalno izpolnjujejo vse postopke. "V prihodnosti bo dogajanje na nepremičninskem trgu v največji meri odvisno od trajanja epidemije, ukrepov in posledično od splošnega gospodarskega stanja v državi," napove Crnović. Tina Vuleta iz Delavske hranilnice opaža, da so ukrepi vplivali na povpraševanje po stanovanjskih kreditih. S sproščanjem ukrepov pa se veča tudi zanimanje za kreditiranje, pravi Vuletova. Da je kriza čas, ko je treba stranke privabiti tudi z ugodnimi pogoji kreditiranja, razmišljajo v Novi KBM, kjer ocenjujejo, da je povpraševanje po kreditih v zadnjih dneh spet v porastu. Epidemija pa ne povzroča težav pri samih postopkih za pridobitve kredita, še poudarijo.