Zobozdravnica obsojena, ker je zavrnila pacienta s hivom

Jana Juvan Jana Juvan
24.02.2019 17:24

Nedopustna diskriminacija je zobozdravnico s severovzhoda države stala 2700 evrov, a pomembna ni odškodnina, temveč oranje ledine v sodni praksi na tem področju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zobozdravstvena ambulanta. V primeru, ki ga popisujemo, je pacienta na koncu sprejela zobozdravnica, ki ima ordinacijo v isti zdravstveni ustanovi kot ta, ki ga je zavrnila.
Sašo Bizjak

Marca 2016 je moški zaradi bolečin v zobeh obiskal zobozdravnico koncesionarko, ki ima ambulanto v zdravstvenem domu v manjšem kraju na severovzhodu države. Povedal ji je, da se zdravi zaradi okužbe s hivom, kar pomeni, da je njegov virus pod nadzorom in je možnost prenosa okužbe naprej tako rekoč nična. Zobozdravnica ga je napotila na slikanje zob, ko se je čez teden dni vrnil k njej na pregled, pa mu je dejala, naj se raje obrne na drugega zobozdravnika. Njena zavrnitev ga je močno prizadela, zato se je obrnil na zastopnico pacientovih pravic, po letu dni, ko je spoznal, da pri institucijah v zdravstvu kljub jasni zakonodaji, ki takšne zavrnitve pacienta ne dovoljuje, naleti le na gluha ušesa, pa se je odločil za tožbo zobozdravnice zaradi diskriminacije. In jo tudi dobil.
Sodišče je tako prvič v Sloveniji obsodilo zdravstvenega delavca, ki je diskriminiral osebo zaradi virusa hiv. Zobozdravnica je tožbo izgubila že na prvi stopnji, nato še na drugi in na koncu je morala plačati 2700 evrov odškodnine. Kot je razvidno iz sodnega spisa, je v svojem zagovoru zatrjevala, da moškega ni zavrnila zaradi njegove okužbe, ampak ker ne bi imela možnosti ustrezno in pravočasno sterilizirati svoje opreme. Trdila je namreč, da ima kot zasebnica samo en komplet določenih instrumentov in pripomočkov in jih ne bi bila sposobna razkužiti do naslednjega delovnega dne, ne more pa si privoščiti, da bi določene predmete zavrgla. A sodišče njenim argumentom ni prisluhnilo, ne nazadnje je pacienta na koncu sprejela zobozdravnica, ki ima ordinacijo v isti zdravstveni ustanovi kot ta, ki ga je zavrnila.

Zbornica ni ugotovila "odstopanja od doktrine"

Moški se je najprej, kot zapisano, obrnil na zastopnico pacientovih pravic Vlasto Cafnik, ki je skušala spor rešiti po mehki poti. Toda kar leto dni je trajalo, da je zobozdravnica svojemu tedaj že nekdanjemu pacientu poslala elektronsko sporočilo, v katerem se mu je opravičila. Kot je razbrati iz sodbe Višjega sodišča v Mariboru, je v opravičilu sicer zapisala, da "se zaveda, da je bil njen postopek žaljiv in diskriminirajoč, saj mu s tem zaradi zdravstvenega stanja ni zagotovila pravice do enake obravnave pri zdravstveni oskrbi". Kasneje na sodišču pa je krivdo kljub temu zavračala. A za sodišče je bilo prav to sporočilo z opravičilom ključni dokaz njenega priznanja svoje napake.

Sodba kot opomin

Po enoletnem čakanju in neodzivnosti organov se je moški, ki ga je zobozdravnica zavrnila zaradi njegove okužbe, odločil, da bo iskal pravico po pravni poti. Pristopil je k odvetniku Janiju Toplaku, ki se je sprva želel z zobozdravnico izvensodno poravnati. Maja 2017 je vložil odškodninski zahtevek na zavarovalnico, kjer je imela zobozdravnica odprto polico za odškodninsko odgovornost, a zavarovalnica je zahtevek zavrnila. Junija 2017 so zato vložili tožbo na lokalnem sodišču in čez leto dni, aprila 2018, je sodišče skozi proces, zaprt za javnost, odločilo v prid diskriminiranega pacienta. Zobozdravnica se je pritožila, a julija lani izgubila še na drugi stopnji in na koncu plačala kazen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta