Čeprav je minil dober teden, odkar so v zobozdravstvenih ambulantah lahko ponovno začeli sprejemati paciente, te v zdravstvenih domovih sploh še ne delujejo ali le v omejenem obsegu. Razlog so priprave ambulant in osebja na nov režim dela in sprejem pacientov, pa tudi pomanjkanje opreme, zlasti v domovih, ki niso imeli vstopne točke. Povsem drugačna slika je v zasebnih ordinacijah in pri zobozdravnikih s koncesijo, kjer so začeli delati prvi delovni dan, ko je bilo to mogoče, saj so zaščitno opremo kupili sami že med čakanjem na odprtje ambulant.
Ne bo več, kot je bilo
"Po družabnih omrežjih se ljudje že razburjajo, češ, da nočemo delati. A to preprosto ne drži. Ambulante moramo očistiti, dezinficirati, osebje se mora pripraviti na nov režim dela, poleg tega pa je treba tudi prenaročiti paciente," razlaga predstojnik zobozdravstvene oskrbe v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Gorazd Sajko. Tudi zato so v omenjenem zobozdravstvenem domu minuli teden odprli le nekaj ambulant, v vseh 52 ambulantah naj bi delo steklo v tem tednu, napoveduje Sajko in še opozarja, da se bodo ljudje preprosto morali navaditi, da delo v ambulantah ne bo več teklo tako, kot je to veljalo pred epidemijo. "Odslej ne bo več mogoče potrkati na vrata ambulante, ker vas boli zob. Naročanje poteka izključno po telefonu, tudi v primeru bolečinskih stanj." Enak režim je pri zasebnikih in zobozdravnikih s koncesijo, ki imajo vrata svojih ambulant ves čas zaklenjena.
"Asistentka naročenega pacienta en dan pred terminom pokliče in ga povpraša po zdravju. Pred vstopom v ambulanto si pacient razkuži roke, nadene masko, izmerimo mu temperaturo in v čakalnici izpolni covid-19 vprašalnik," pojasni zobozdravnik Jure Poglajen iz Brežic, ki kot zasebnik dela v zobozdravstveni ambulanti Nikolić -Poglajen, ki ima sicer koncesijo. Po obravnavi pacienta je treba ambulanto tudi prezračiti in jo dezinficirati, zato zobozdravniki ne bodo mogli sprejeti toliko pacientov kot doslej.
Manj pacientov na dan
"Če smo prej lahko obravnavali 20 do 25 pacientov, jih bo poslej mogoče le sedem do osem," pravi Sajko. Temu pritrjuje tudi zobozdravnik koncesionar iz Maribora Rene Male. "Skozi maske FFP2 in FFP3 se veliko težje diha, delo je bolj utrujajoče, hitreje pade koncentracija, zato je realneje, da bomo v enem dnevu lahko obravnavali sedem pacientov namesto desetih, kot je priporočeno," pravi Male, ki je prav tako pričel delati že minuli ponedeljek. "Opremo smo kupili sami, ker smo domnevali, da je ne bo tako lahko dobiti iz blagovnih rezerv. Nabavili smo je za en mesec, te dni pa smo dobili tudi nekaj opreme iz blagovnih rezerv. "Ne želimo biti nehvaležni, vendar menim, da bo večina zobozdravnikov imela težave z velikostjo prejete opreme. Rokavice so velikosti XL, v Sloveniji pa so v večini zobozdravnice, prav tako so zobne asistentke v glavnem ženske," pove Male.
V Zdravstvenem domu v Mariboru so izračunali, da bodo zgolj za zaščitno opremo v zobozdravstvu imeli na letni ravni za 120.000 evrov višje stroške.
V koncesijskih ambulantah bodo imeli pri enem pacientu za 30 do 40 evrov dodatnih stroškov.
Glede na nov način dela obveznosti iz pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne bomo mogli izpolniti, opozarja Gorazd Sajko.
Likvidnostne težave
V Mariboru, ki je tudi vstopna točka, jo bodo razdelili po vseh ambulantah, a je zadostuje le do konca meseca. Ob tem vsi zobozdravniki opozarjajo na višje stroške zaradi drugačnega načina dela. V Zdravstvenem domu v Mariboru so izračunali, da bodo zgolj za zaščitno opremo v zobozdravstvu imeli na letni ravni za 120.000 evrov višje stroške, medtem ko so v koncesijskih ambulantah izračunali, da bodo imeli pri enem pacientu za 30 do 40 evrov dodatnih stroškov. To pa bi lahko številnim povzročilo likvidnostne težave. "Plačani smo glede na opravljene storitve, vendar glede na nov način dela obveznosti iz pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne bomo mogli izpolniti," opozarja Sajko in dodaja, da se bo morala spremeniti pogodba ali pa jim bo država morala prisluhniti, sicer se bodo znašli v likvidnostnih težavah. Na enak problem opozarjajo tudi v koncesijskih ambulantah.
Problem, ki ga je prineslo zaprtje ambulant, so tudi daljše čakalne dobe. V mariborskem zdravstvenem domu pravijo, da bo izpad težko nadomestiti, čeprav se z zobozdravniki pogovarjajo o delu preko polnega delovnega časa, ki pomeni dodatne stroške in krajši dopust v poletnem času. Male pa bo paciente, ki so imeli termin v času zaprtja, sprejemal v času, ki bi ga sicer namenil samoplačnikom, ob tem pa jim bo namenil še dodaten dan v tednu.