Političnega analitika in raziskovalca javnega mnenja pri agenciji Valicon dr. Andraža Zorka smo prosili za oceno, kaj ta vroča arbitražno prisluškovalna zgodba pomeni v notranjepolitičnem kontekstu. Gre za utrjevanje vlade Marjana Šarca, ki so jo načele zgodbe kot so kriza z družinskimi zdravniki, v ozadju teče pomembna privatizacija Abanke, pa kadrovanje v Telekomu kot ključni firmi državnega gospodarstva? Zorko opaža, da so slovenski odzivi na afero v funkciji precej kratkoročnih interesov, kot je na primer doseganje višje gledanosti ali izmerjene podpore v javnomnenjskih raziskavah, hkrati pa dajejo navzven občutek obvladovanja vpliva in moči.
Zorko: V tokratni 'aferi' ne more izgubiti nihče
"V času, ko prehajamo v čas predvolilne kampanje, so zato ti odzivi interpretirani skozi prizmo prihajajočih volitev, v nekem drugem času bi bili interpretirani kot javnomnenjska diverzija, ki odvrača pozornost z nekega drugega, bolj perečega problema," ocenjuje Zorko in dodaja, da bo na koncu pomembno le to, kakšna bo percepcija v javnosti, kaj da se je zgodilo, in ne to, kar se je v resnici zgodilo. Kajti tudi v tej zgodbi s prisluškovanjem in pritiski na medije je več akterjev, vsak med njimi ima svoje interese in to, kar gledamo sedaj, je le igra, predstava za javnost, v kateri bo vsak med njimi hotel postati tisti, ki mu bo javnost na koncu najbolj glasno zaploskala, čeprav nihče ne bo prav zares vedel, za kaj je v igri šlo.
Afera koristi Sloveniji
"Prisluškovalna afera koristi Sloveniji, saj je je še enkrat več izkazalo, da je Hrvaška sodelovala v arbitraži s figo v žepu in je ves čas iskala izhod iz nje," pa mednarodni politolog dr. Boštjan Udovič, strokovnjak za diplomacijo, ocenjuje zunanjepolitični vidik afere. Slovenija ima zdaj priložnost, da nespretnost hrvaških obveščevalcev izkoristi na diplomatskem parketu. Pomembno je, tako Udovič, da diplomatska mreža zunanjega ministrstva dobi ustrezna navodila, kako partnerjem v EU in zvezi Nato še bolje pojasniti ozadje hrvaškega zavračanja arbitražne razsodbe. Učinkov po njegovo ni pričakovati na kratek rok, a z akcijo je treba začeti takoj. Prva priložnost bo že danes ob robu zasedanja voditeljev EU, naslednja pa v Dubrovniku, kjer bo potekalo srečanje pobude 16+1, osmi vrh predsednikov vlad držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske. "Sloveniji se odpira priložnost, saj so evropske države zelo občutljive na pritiske na medije," ocenjuje Udovič.