V Leku čiščenje do novega leta izvaja eden izmed vodilnih svetovnih ponudnikov storitev, ISS, z letom 2020 pa bo to storitev prevzela multinacionalka CBRE, in sicer v okviru (pred nekaj tedni v Sloveniji ustanovljenega) podjetja GWS. Kadrovske zadeve za CBRE GWS vodi zaposlovalna agencija Adecco. A nekatere čistilke bi pri tem lahko pristale na cesti, so te dni opozorili v Delavski svetovalnici.
"Imamo čistilke, ki jim denimo poteče pogodba o zaposlitvi konec leta. Da, čez nekaj dni. Imamo čistilke, ki so na bolniški. Pa ne vedo, kaj jih čaka s 1. januarjem 2020. Ali jim bo nov 'podizvajalec' le ponudil pogodbe o zaposlitvi? Ali jim bo zdajšnji delodajalec ponudil novo pogodbo o zaposlitvi? Kje bodo delale? Ali bodo pristale na zavodu za zaposlovanje?" so ponazorili negotovost delavk.
V tej luči so upravo Leka z Robertom Ljoljo na čelu ta teden v odprtem pismu spomnili, da njihovo podjetje nosi naziv Najuglednejši delodajalec 2019, pa tudi na njihov nedavni zaposlitveni oglas pod geslom: "V Novartisu nudimo svojim sodelavcem delovno okolje, v katerem so lahko navdahnjeni, vedoželjni in opolnomočeni."
Kot je za STA povedal vodja svetovalnice Goran Lukić, v Leku sicer ne najdejo sogovornika. Po podatkih svetovalnice čistilke v Leku trdo delajo, saj ni normativov. 12 nadstropij upravne stavbe v Ljubljani morajo očistiti dopoldanska dežurna čistilka in tri popoldanske čistilke, kar pomeni, da ena delavka v delavniku počisti okoli 4000 kvadratnih metrov.
Ta zgodba pa je le ena od mnogih, ki so se v dejavnosti čiščenja pojavile v zadnjem letu in tudi pred tem. V javnosti je najbolj odmevala zgodba o zunanjem najemanju čistilk za prostore državne uprave, ki so jim bile grobo kršene delavske pravice. Nekatere, ki so delale v prostorih ministrstva za javno upravo, namreč niso bile plačane, zato se je ta resor znašel pod plazom kritik. Ministrstvo je nato razdrlo pogodbo z izvajalcem ter za čiščenje najelo drugo agencijo.