Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki ji predseduje Lidija Jerkič, je na vlado, ministrstva za delo, zdravje in gospodarstvo naslovila poziv, naj omejijo delovanje podjetij, saj delavke in delavci terjajo pojasnila, zakaj za njih ne veljajo enaka pravila kot za tiste, ki ostajajo doma, in kako naj preprečijo širjenje okužbe, če sami niso zavarovani. Delodajalce pa poziva, da v skladu z navodili vseh pristojnih in kompetentnih institucij v največji meri omejijo delo na način, da delavcem ni treba prihajati na delo.
Delavci, zlasti tisti, ki ne vidijo racionalnih razlogov, da še hodijo na delo, so prestrašeni, razdvojeni, počutijo se manjvredne in drugorazredne. Počutijo se, kot da jih država in delodajalci izpostavljajo nevarnosti in da za njih ne velja vse tisto, o čemer vsak trenutek poslušajo v medijih. Sporočilo, ki ga razumejo, je, da je kljub vsem besedam kapital pred človekom. Nikakor ni mogoče izvajati ukrepov, če je na kupu veliko število ljudi, noben ukrep ne bo pomagal, če se ne moremo izogniti stikom, so še zapisali v pozivu.
Zato naj vlada omeji delovanje podjetij, če ne gre drugače, z izrednimi ukrepi, v interventni zakon, ki se sprejema ta teden, je po mnenju sindikatov še mogoče vključiti dodatne varovalke za delavce, ki ostajajo doma, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan.
Javni poziv vsem delodajalcem
"Pozivamo vse delodajalce, da v skladu z navodili vseh pristojnih in kompetentnih institucij v največji meri omejijo delo na način, da delavcem ni treba prihajati na delo. Da sledijo zgledom nekaterih delodajalcem, ki so zaprli svoja vrata in s tem družbeno odgovorno prispevajo k preprečevanju širjenja okužbe. Da pripravijo predloge, kako lahko preprečijo obolevanje zaposlenih in hkrati preprečijo gospodarsko škodo in jih naslovijo na vlado in ne čakajo, da bodo njihovi zaposleni obolevali," je apel ZSSS delodajalcem. Te pozivajo tudi, da zaposlenim, ki resnično ne morejo ostati doma zaradi proizvodnje širšega pomena, zagotovijo vsa varovalna sredstva in izvajate vse ukrepe, potrebne za zaščito zdravja zaposlenih in jim pojasnijo, zakaj ne morete odrejati dela od doma ali zapreti podjetji za določeno obdobje.
"Delodajalci, izračunajte, koliko vas stane dva ali štiri tedne čakanja s sofinanciranjem države po interventnem zakonu in kakšno ceno boste plačali, če bodo delavke in delavci delali in bodo na bolniški še dodatnih nekaj tednov, da o življenjsko nevarnem ogrožanju šibkih niti ne govorimo. Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja. Iste ljudi bo iskal, ko bo nevarnost minila. Ta čas pa resnično zahtevamo, da končno damo prednost življenju pred stvarmi," dramatično zaključujejo poziv vladi in delodajalcem v Zvezi svobodnih sindikatov.