Ob skakalki ob palici Tini Šutej ima slovenska atletika ta hip še enega šampiona, Kristjana Čeha. Čeprav je pri 23 letih še zmeraj mlajši član, je že svetovno uveljavljen metalec diska. A za njim je burno leto, ko je prišlo do menjave trenerja. Po sporu, v katerem je sodelovala tudi Čehova izbranka Anna Maria Orel, je trenerja Gorazda Rajherja zamenjal Estonec Gerd Kanter, nekoč odličen metalec diska. Kako menjavo, po kateri se je Čeh preselil v Estonijo, vidi Albert Šoba, vodja strokovnega sveta pri Atletski zvezi Slovenije, tudi sam trener? "Za zaplet z bivšim trenerjem zagotovo ni bil edini krivec Kristjan Čeh. Svoj delež je prispevala njegova boljša polovica. Kristjan se je podredil predvsem njenim interesom, manj lastnemu interesu. Te njegove odločitve ne podpiram in že lani se je pokazalo, da ni bila najboljša. Samo upam, da se bo to letos popravilo."
Lani je Čeh osvojil peto mesto na olimpijskih igrah. Z rezultatom, ki je bil sicer za nekaj metrov krajši kot v obdobju, ko je pod taktirko bivšega trenerja beležil same rekordne znamke.
"Kristjan lani ni slabo tekmoval. A tistega razvoja, ki ga je beležil z nekdanjo ekipo, ni več bilo. Čeh je za slovensko atletiko slučajnost. On ni posledica dobrega dela v slovenski atletiki niti ni rezultat dela trenerja. Slučajno je Čeh, ki je bil velik talent, v pravem obdobju dobil pravega trenerja, ki ga je dvignil. Če bi bival v kakem drugem okolju, iz vsega ne bi bilo nič. Slovenija je specifična, saj tukaj ne toleriramo velikih prehodov znotraj klubov. Trenerji preprosto želimo svoje atlete zadržati v svojih klubih. No, Kristjan je zdaj drugačen in je 'prebegnil' že v mladih letih. A to še ne pomeni, da je za slovensko atletiko izgubljen. Daleč od tega. Pomembno je, da se še zmeraj počuti kot Slovenec, da je član slovenske reprezentance. Kako se bo razpletlo, ne vem. A upam, da ima v sebi dovolj državljanskega čuta, da bo ostal reprezentant Slovenije. Za slovensko atletiko je tak šampion zelo pomemben. Ko je Tina Šutej nedavno osvojila medaljo, so moji mladi atleti v klubu nenadoma izrazili željo, da bi se preizkusili s palico. Prej tega niso omenjali."
Kristjan je bil lani več kot pol leta brez trenerja, vmes je nastopil celo na olimpijskih igrah. Je Atletska zveza Slovenije v tistem času naredila vse, da bi se zadeve normalizirale, četudi pod novim trenerjem? Ste naredili dovolj?
"Takrat sem že bil šef atletske stroke in zadeva je bila delikatna. Predlagal sem, da Čeha pred olimpijskimi igrami pustimo pri miru. Da on živi to, kar si je zamislil. Če bi ga silili k vrnitvi k staremu trenerju, bi bilo to destruktivno. Ne bi obrodilo sadov. Če bi mu lani iskali novega trenerja, bi ta bi prišel z novo tehniko ... to bi bilo še slabše. Tako smo rekli, da ga podpiramo, in naredili smo, kar smo lahko. Z njim smo se pogovarjali, a kaj več ni bilo mogoče. Mi nismo Kitajska ali Rusija, da bi lahko ubrali pot 'tako in nič drugače'. Kristjanu ne moremo ukazovati. Dali smo mu podporo in ni se slabo izteklo. Postal je evropski prvak pri mlajših članih in bil je peti na olimpijskih igrah. Kar je vrhunsko za 22-letnega fanta."
Kako pa ocenjujete njegov napredek v zadnjem letu? Ga vidite?
"Napredek v zimskem času ni bil njegov primarni cilj. Ni se pripravljal za zimsko sezono, pač pa za poletje, ko sta na sporedu dve pomembni tekmi - svetovno prvenstvo in zatem avgusta še evropsko prvenstvo. Obe tekmi sta zanj, ki je svetovna klasa, pomembna dogodka v sezoni. Dolžine, ki jih dosega trenutno, torej niso pomembne. Je pa pomembno, da njegova ekipa v vsakem trenutku ve, kaj počne."