V Oberhofu v Nemčiji, kjer se je sredi prejšnjega tedna začelo svetovno prvenstvu v biatlonu, je - pričakovano - prvo ime tekmovanja že zdaj Norvežan Johannes Thingnes Boe. Danes je v svojem tretjem nastopu osvojil še tretje zlato odličje. Po prvem mestu z mešano štafeto in v sprintu, je bil najboljši še v 12,5 km dolgem zasledovanju. In to v kakšnem slogu. Mlajši od bratov Boe, maja bo dopolnil okroglih trideset, je z vsemi dvajsetimi zadetimi streli za več kot minuto prehitel rojaka Strulo Holma Laegreida. Nekoliko manj suveren, a še vedno dovolj za gladko zmago, je bil Boe na sobotni sprinterski preizkušnji, ko je kljub kazenskemu krogu za 14,8 sekunde ugnal starejšega brata Tarjeija.
Norvežani so od petnajstih do sedaj podeljenih kolajn, če v seštevek vključimo tudi ženske in mešane štafete, okoli vratu dobili kar sedem žlahtnih kovin. V moški konkurenci so denimo ostali le brez enega brona. Dominacija Norvežanov, kjer TV prenose biatlona spremlja več ljudi kot nogomet, je resnično neverjetna. Johannes Thingnes Boe ima po novem v vitrini že 15 zlatih kolajn s svetovnih prvenstev. Na večni lestvici je tako pred njim le še sloviti Ole Einar Bjorndalen, ki je na svetovnih prvenstvih slavil dvajsetkrat. Zadnjič v Oslu leta 2016, star 40 let. Če gre soditi po največjemu vseh časov, pa Boe v svoja najbolj plodna leta šele prihaja. Kralj biatlona, kot pravijo Bjorndalnu, je namreč največ naslovov osvojil ravno med 30 in 40 letom.
Prehitra vrnitev na tekmovališča?
Drugače je bilo ta konec tedna s slovensko reprezentanco, kjer so na sobotni sprinterski preizkušnji ob glavnemu adutu Jakovu Faku priložnost dobili mladi. A več od povprečja niso zmogli. Visokega tempa ni zdržal niti Fak, ki je še prejšnji teden preboleval gripo. Končno 63. mesto je za dvakratnega svetovnega prvaka kljub nedavni bolezni precej pod pričakovanji, slab rezultat mu je odnesel celo nedeljsko zasledovalno tekmo. "Kljub neizmerni želji po tekmovanju smo se po mojem mnenju prezgodaj odločili za ta pristop. Po gripi je bilo premalo dni, da bi prišel k sebi, vsaj tako sem se počutil na progi. Prvo streljanje je bilo super, malo bolj počasi sem streljal, a kljub slabi vidljivosti zadel vse strele. Stoje sem z dvema zgrešenima streloma razočaral tudi sebe. Boril sem se iz metra v meter," je po tekmi povedal Jakov Fak. Naš najboljši v soboto, Lovro Planko, je bil z eno strelsko napako trideset mest pred njim. Nekoliko bolj solidni so bili Slovenci v nedeljo na zasledovalni tekmi, Planko je napredoval na 29. mesto, Alex Cisar, ki je bil po posamični tekmi šele 54., je končal mesto za njim, presenetil pa je mladi Toni Vidmar, ki je z 19 zadetimi streli napredoval na s 43. na 26. mesto.
Med ženskami Polona Klemenčič, osma po sprintu, v nedeljo ni obdržala potrebne zbranosti, da bi presenetila in zasledovalno tekmo končala na 22. mestu. Druga Slovenka, Anamarija Lampič, je sploh prvič v karieri na najvišji ravni nastopila v zasledovanju. Kar sedem zgrešenih strelov je bilo preveč, da bi 27-letnica lahko računala na visoka mesta. Na koncu je bila 51. Jutri je na prvenstvu prost dan. V torek 15-kilometrska tekma čaka ženske, dan kasneje pa najdaljša 20-kilometrska moške.