Najdaljša etapa na dirki po Franciji je spet slovenska, po lanskem slavju Mateja Mohoriča, ki je tudi tokrat v zadnjih kilometrih poskusil z napadom, je tokrat zmagal Tadej Pogačar. Komendčan je bil najboljši v ciljnem sprintu manjše skupine z vsemi favoriti, vključno z nesrečnim Primožem Rogličem, ki je prvi napadel in s tem dal vedeti, da ni vrgel puške v koruzo. Dan pred prvo gorsko etapo pa je dvakratni zmagovalec Toura že oblekel rumeno majico. Zadnje štiri dni vodilni Belgijec Wout van Aert je bil večino etape v pobegu, glavnina ga je ujela kot zadnjega od trojice in pustila v ozadju deset kilometrov pred ciljem, drugouvrščenega Američana Nelsona Powlessa pa je prehitel s pomočjo bonifikacijskih sekund.
7
etapnih zmag na Touru, od dvanajstih slovenskih, ima Pogačar
"Vsakič, ko zmagam, je boljše," je svojo sedmo etapno zmago na Touru, in dvanajsto slovensko, pospremil Tadej Pogačar. Bila je to tudi njegova 41. profesionalna zmaga, toliko ima drugouvrščeni Avstralec Michael Matthews drugih mest. In če se še malce ustavimo pri številkah - za kar 33 minut so kolesarji prehiteli najhitrejšo časovnico, s povprečno hitrostjo 49,4 kilometra na uro je bila to letos tretja najhitrejša dirka na svetu, edina v deseterici daljša od 200 kilometrov. Pogačar se je dva dni prej kot lani in 15 dni prej kot predlani odel v rumeno. "Nisem mislil na njo, nisem pa se je branil. Vesel sem zmage, vse drugo je bonus," je povedal 23-letnik.
Emirati so napad na zmago s številko ena na svetu načrtovali, čeprav bi marsikdo pričakoval, da se bo to zgodilo šele dan kasneje, ko bo na sporedu prva gorska etapa. A zaključek je bil dovolj zahteven, da so lahko o slavju razmišljali že prej. Zelo strma špica osem kilometrov pred ciljem in še ena, ki se je zaključila ob hudičevem jeziku, nato pa obračun tistih, ki jim je še ostalo kaj dinamita v nogah. "Dobro sem si ogledal, kako je pred petimi leti zmagal Peter Sagan v etapi z identičnim zaključkom. Vedel sem, da moraš napasti ne prepozno in ne prezgodaj, ko že vidiš ciljno ravnino. Na zadnjih dveh vzponih je že bilo zelo težko in nervozno, hektično. Toda imel sem še dovolj dobre noge, da sem ob koncu lahko pritisnil. Vesel sem, da mi je uspelo," je dejal Gorenjec.
Tudi odleglo mu je, da je upravičil celodnevno delo Emiratov. "Prvi dve uri je bilo noro, nato je šel najboljši v beg. Veliko ekip je vleklo v ozadju, tudi mi, ampak mislil sem, da bo (van Aert) prišel do cilja. Toda fantje so verjeli, da lahko zmagam, in so dali vse od sebe," je povedal Pogačar, ki bo prvi favorit za etapno zmago tudi jutri. Nazadnje, ko so obiskali Planoto lepih deklet, je bila njegova. Bilo je to prizorišče infarktnega zaključka Toura 2020, ko je porazil Rogliča in pripravil enega največjih preobratov v zgodovini dirke. Tokratni obisk bo drugačen, precej bolj zgodaj je na vrsti, ne bo kronometra, ampak normalna etapa, planota pa vsebuje še besedo "super", kar pomeni, da bo ciljni vzpon za kilometer daljši in dodatno začinjen s kilometrskim makadamskim odsekom tik pred koncem.
Iz pelotona
Napadel, da ne bi branili
Nerazumljiva je bila poteza Jumbo-Visme, da Wouta van Aerta pošlje v pobeg, saj bi se lahko v sprintu boril za zmago v šesti etapi. Na tnalo je postavil tudi rumeno majico in jo po nepotrebnem izgubil. "Pred etapo smo menili, da ne bomo imeli pomoči pri kontroliranju dirke, zato je bilo smiselno iti v pobeg. A bili smo le trije in sem vedel, da je pred nami težka misija. Zdaj bom imel drugačno vlogo, boril se bom za točke in zeleno majico ter pomagal moštvenim kolegom," je dejal Belgijec.
Pogačar in van Aert nivo višje
"Igra se z našimi jajci, a ne?" je Britanec Thomas Pidcock komentiral vožnje Wouta van Aerta. "Noro, kar počne. Kar prelomi glavnino. Izgleda, da ima preveč moči," je pristavil njegov rojak in moštveni kolega pri Ineosu Geraint Thomas. Kaj pa Tadej Pogačar, je kdo zadnje čase dominiral tako zgodaj, so ga še vprašali novinarji. "Razen njega samega? Z van Aertom sta nivo višje od vseh drugih. Ampak ne veš, kaj je za ovinkom."
Rezultati, 6. etapa, Binche-Longwy, 219,9 km: 1. Tadej Pogačar (Slovenija/UAE Emirates) 4.27:13 (povp. hitrost 49,4 km/h), 2. Michael Matthews (Avstralija/BikeExchange-Jayco), 3. David Gaudu (Francija/Groupama-FDJ) ... 9. Primož Roglič (Jumbo-Visma) vsi isti čas, 62. Luka Mezgec (BikeExchange) 3:48, 75. Matej Mohorič 5:23, 122. Jan Tratnik (vsi Slovenija/oba Bahrain Victorious) 7:28; vrstni red: 1. Pogačar 20.44:44, 2. Nelson Powless (ZDA/EF Education-EasyPost) +0:04, 3. Jonas Vingegaard (Danska/Jumbo) 0:31, 4. Adam Yates 0:39, 5. Thomas Pidcock (oba Velika Britanija/oba Ineos Grenadiers) 0:40, 28. Roglič 2:27, 47. Mezgec 6:01, 80. Mohorič 12:18, 148. Tratnik 24:48.