Pravi čas se vrne nogometna liga prvakov. Ker komaj čakamo, kakšen bo po zimskem prestopnem roku razkorak rekorderja Chelseaja med ekstremnim zapravljanjem in učinkom na igrišču. Ker bo nekaj sijajnih spopadov osmine finala, ta teden zmaga obračun PSG - Bayern, prihodnji teden Liverpool - Real. To bo začasni odmik od ideje o superligi. Od načrta bogatih, ki je znova živ, čeprav so ga zavrnili najbolj merodajni (no, vsaj zdelo se nam je, da se nogomet igra zanje) - navijači.
K vragu z nogometnim elitizmom! A to še velja?
Predlani je bilo njihovo sporočilo v vsega 48 urah po razglasitvi superlige jasno - k vragu z elitizmom. Takrat se ga je šlo dvanajst klubov. Ostali so trije. Real, Barcelona in Juventus so, da ne bi izpadli izključevalni, zagnali novo zamisel: tekmovanje 80 klubov. In če jih šef Uefe Aleksander Čeferin odpravi, da jih "za sabo nimajo niti osem", sami trdijo, da jih je 50.
Da so brez sprememb ogroženi temelji evropskega nogometa. K sreči je tu stari dobri predsednik španskih lig Javier Tebas, ki gre s pravljico nad pravljico: "Načrt bi koristil le velikim klubom. Superliga je volk, ki se je preoblekel v babico, da bi pretental evropski nogomet. Toda njegovi zobje so preveliki."
Kdaj zastara nogometni kriminal
Če se zdi, da v brezmejnem trošenju velikane moti Uefin finančni ferplej, po katerem lahko klub zapravi le toliko, kolikor pridela, obstajajo še strožji "lokalni" nadzorniki. Španski, denimo, ki so Barcelono leta 2021 posredno prisilili, da se je odrekla svojemu največjemu dragulju Lionelu Messiju. Pa angleški, ki so se spravili na vmes že pomiloščeni Manchester City. Po štirih letih preiskave ga je premier liga uradno obtožila kršitev finančnih pravil, ki se raztezajo čez devet sezon. Zveni znano? Leta 2020 je Uefa sinje modre za dve leti vrgla iz svojih tekmovanj. Toda sklep je izničila mednarodna športna arbitraža. Razsodišče v Lozani je takrat ugotovilo, da je zadeva po petih letih zastarala. Angleški nogometno-finančni zakoni pa zastaralnega roka ne poznajo. Proces se je začel in kazen je lahko ogromna: globa, odvzem točk ali celo brca iz premier lige.
Na daljavo usodo Cityja spremljajo njegovi "sotrpini", kolikor je v nogometni bogatiji pač lahko trpljenja. Tisti, ki mečejo podobno ogromen denar, da je dovolj le za naslov državnega prvaka, ne za vrh Evrope. PSG se nocoj spet zažene po trofejo lige prvakov. Čas pa je zanj vse prej kot pravi. Parižani so obupni. Brez poškodovanih Lionela Messija in Kyliana Mbappeja pa brez Marca Verattija, ki ne dosega njunega zvezdništva, a je njegovo delo v zvezni vrsti duša moštva, so izgubili dvakrat zapored. Najprej proti Marseillu v francoskem pokalu, v soboto je v mondenem Monte Carlu super bogato moštvo s preostalimi zvezdniki, kakršna sta Neymar in Sergio Ramos, padlo na tekmi državnega prvenstva.
Podaj mi boljše, Vitinha
Za položaj v francoski ligi nič usodnega, PSG je še vedno vladar. Pa vsi trije, Messi, Mbappe in Veratti, naj bi bili nazaj za nocojšnjo tekmo lige prvakov. Toda ob vsakem spodrsljaju takega moštva - priznajmo si, v ne ravno najbolj pomembni ligi sveta - se pojavijo govorice, da je Neymar jezen. Po porazu z Monacom (1:3) naj bi se v slačilnici sprl s soigralci in s športnim direktorjem kluba. Najbolj naj bi ga motilo, da mu Portugalec Vitinha ni dostavljal podaj, kakršnih si je želel. Najbrž je zato trener Christophe Galtier priznal težave pred spopadom z Bayernom, četudi Bavarci niso, kar so bili, postali so stroj, ki "zariba" na trenutke: "Manj moramo razglabljati in več delati. Seveda imajo igralci svoj ponos, tudi jaz ga imam. In ja, zaskrbljeni smo pred tekmo z Bayernom. Ostati moramo hladnih glav."
Pa Slovenci? V ligi prvakov sta nam ostala Kevin Kampl z Leipzigom, ki gre nad Manchester City, in Samir Handanović z Interjem, ki udari ob Porto. A to še zdaleč ni vse, kar ta teden ponudi nogometna Evropa. Pustimo, da bo v dodatnih kvalifikacijah za osmino finala evropske lige derbi, ki se ga še liga prvakov ne bi sramovala - Barcelona proti Manchester Unitedu. V play-offu za osmino finala igra Benjamin Šeško, za Salzburg proti Romi, v osmini finala pa že čaka Fenerbahče z Miho Zajcem. Tu so še kvalifikacije za top 16 konferenčne lige: Nino Žugelj s klubom Bodö/Glimt sreča Lech, trener Ante Šimundža Ludogorec popelje v boj z Anderlechtom.