V sredo so se Francozi z zmago z 2:0 nad Marokom drugič zapored uvrstili v finale svetovnega prvenstva, po letu 2016 pa bodo igrali v tretjem finalu velikega tekmovanja pod vodstvom Didierja Deschampsa, ki je bil kapetan francoske izbrane vrste leta 1998, ki je na domačem prvenstvu osvojila svoj prvi naslov svetovnih prvakov. Tako Francozi kot Argentinci se bodo v nedeljo ob 16. uri v Lusailu borili za tretji naskok na nogometni prestol.
Galski petelini so proti Maroku povedli že v peti minuti z golom Thea Hernandeza. Ta je gol posvetil bratu Lucasu Hernandezu, ki se je poškodoval na uvodni tekmi prvenstva proti Avstraliji, zdaj pa dogajanje v Katarju spremlja iz Münchna, kjer je član Bayerna. V prvem polčasu sta okvir vrat zadela še Olivier Giroud v 17. minuti in s škarjicami Jawed El Yamiq v 44. minuti. Končni izid tekme je v 79. minuti postavil Randal Kolo Muani, ki je zadel slabo minuto po vstopu v igro. "Čarobno. Nimam besed, da bi to opisal. Še vedno sanjam, težko se bo zbuditi iz tega," je Muani komentiral svoj prvenec v izbrani vrsti.
Nadvse zanimiv je podatek, da je Deschampsova četa na SP nepremagana, ko ima manj kot 45-odstotno posest žoge. Afričani so bili sedma ekipa, ki jo je Francija v letih 2014 (Švica), 2018 (Peru, Argentina, Belgija, Hrvaška) in 2022 (Anglija in Maroko) premagala kljub statistični "podrejenosti". Atlaški levi so imeli proti Franciji žogo v svojih nogah kar 61 odstotkov igralnega časa.
Deschamps je na tem prvenstvu postregel še z eno taktično odločitvijo, ki jo že lahko označimo kot uspešno. S tem ko je Antoineja Griezmanna preselil iz napada v zvezno vrsto, je poskrbel za preporod 31-letnika. Član Atletico Madrida je bil izbran za najboljšega igralca drugega polfinala, mnogi nogometni analitiki pa ga izpostavljajo kot prvega kandidata za naziv najboljšega posameznika tekmovanja. Poškodovani francoski zvezdnik Paul Pogba je reprezentančnega kolega na instagramu označil kar za Griezmann Kanteja (vezist N'Golo Kante je prav tako poškodovan in ne igra na SP, o. p.) in se zamislil, kako je mogoče, da se napadalec tako dobro znajde tudi v obrambnih nalogah.
Če je Mali princ iz Macona pred štirimi leti jokal po zmagi nad Belgijo in uvrstitvi v veliki finale, se je tokrat po slavju nad Maročani, ki so ga navdušili, odzval povsem drugače. "Zdaj sem zbran, že mislim na nedeljo, z nogami sem trdno na tleh. Morali bomo biti zbrani, dobro moramo okrevati in se pripravljati na finale," je dejal Griezmann, ki je imel v statističnem pregledu polfinala zabeležena številna obrambna posredovanja. Tudi v napadalnem delu ni neopazen. Že res, da za Francijo gola ni dosegel že 15 tekem oziroma 13 mesecev (v 116 za Francijo je Griezmann dosegel 42 golov, op. p.), toda na tem turnirju je soigralcem pripravil 21 priložnosti za gol, kar so tri priložnosti več, kot jih je pripravil drugi kreator prvenstva Lionel Messi.
V četrtfinalu in polfinalu je Griezmann zasenčil tudi svojega soigralca in petkratnega strelca v Katarju Kyliana Mbappeja. Ustavili so ga Angleži, dobro ga je pokrival tudi klubski soigralec in najboljši prijatelj Achraf Hakimi. A ne dovolj dobro, da Francozi ne bi prišli do dveh golov prav po akcijah, v katere je bil v pomembni meri vključen prav Mbappe. Francoski mediji se zdaj sprašujejo, ali bo šlo v finalu za klubski dvoboj zvezdnikov PSG-ja Messija in Mbappeja ali za spopad argentinske desetice in francoske številke sedem, ki jo nosi Griezmann.