Zdaj poteka drugi del obnove pritličja, urejajo namreč prostore, kjer bodo enoposteljne sobe za samostojne stanovalce. Direktorica Jasna Cajnko pričakuje, da bodo dela končana v predvidenem roku, to je sredi letošnjega aprila.
S to obnovo se bo skupni obseg postelj zmanjšal, pritrjuje: "Na račun Oljčnega gaja, tako se imenuje oddelek za stanovalce z napredovano demenco, smo ukinili štiri enoposteljne sobe, da smo zagotovili večji prostor. V splošnem smo od leta 2005, ko je bila kapaciteta doma 234 postelj, ukinili približno 16 postelj na račun ustvarjanja prostora. Po celotni hiši imamo namreč urejene stanovanjske skupnosti. Da zagotovimo za te tudi večje skupne prostore, je bilo treba zmanjšati za nekaj sob, pravi Cajnkova.
Tudi v tem domu starostnikov se soočajo s pomanjkanjem kadra. Kar je prav tako razlog, da so zmanjšali kapaciteto postelj za štirinajst. Sprejmejo toliko oseb, za kolikor zmorejo ustrezno poskrbeti, izpostavlja direktorica: "Verjamemo, da je treba zagotoviti varno in strokovno nego, obenem omogočiti še ustrezno bivanje, življenje v hiši. Pri težavah s kadrom si poskušamo pomagati tudi s študenti, z že upokojenimi sodelavci, in kakor sem že povedala, z zmanjševanjem kapacitet postelj."
Omenjene investicije so sicer prva sredstva, ki jih je Dom Tezno v 20 letih obstoja prejel od države, še pove: "Naš zavod je do zdaj sam vložil v obnovo te hiše že šest milijonov evrov. Tokrat pa je bilo za obnovo pritličja namenjenih 2,2 milijona evrov, mi bomo morali dodati še okoli 700.000 evrov lastnih sredstev." Kakšnih drugih večjih investicij po tem ne načrtujejo, saj, kakor pravi direktorica, so že sami minula leta obnovili celo hišo od tretjega nadstropja navzdol, vključno s stavbnim pohištvom in inštalacijami. Je pa treba seveda sprotno hišo osveževati, obnavljati, še dodaja.
Sicer pa se dolgoživost naše družbe odraža tudi v njihovem domu starostnikov. Prejšnji torek je tam sto let praznovala Marija Ferlič - in tako imajo že šest stanovalk, ki so dopolnile sto let ali več.