Po objavi v Večeru V soboto, da mineva 50 let, odkar so se iz stavbe na Gosposvetski cesti v novogradnjo v Vošnjakovi ulici v središču mesta vselili miličniki Oddelka milice Center, iz Cankarjeve ulice pa miličniki Postaje milice Maribor, je stekla organizacija srečanja nekdanjih komandirjev na tej postaji in sedanjega vodstva. Obletnica je sicer bila že novembra lani, a so jo nato z dogodkom obeležili prejšnjo sredo, 6. marca. Pogovor s še živečimi komandirji je povezoval in tudi preteklost stavbe strnil upokojeni policijski inšpektor Mirko Ploj, ki nam je še povedal, da pripravljajo tudi zbornik o tej stavbi, kjer se je s spreminjanjem organizacije policije spreminjala tudi vsebina prostorov.
Gradnja se je pričela leta 1972. "Moramo se strinjati, da je takratna mariborska občina našla dobro lokacijo – na vogalu Vošnjakove in Sodne ulice. In to v družbi sodne palače in Zavoda za izvrševanje kazenskih sankcij. No, na eni strani je bil Hotel Turist (danes Piramida), kar z vidika takratnih miličnikov tudi ni bilo slabo," pravi Ploj. Poleg skupščine Občine Maribor je del denarja prispeval tudi Republiški sekretariat za notranje zadeve. Projektant in izvajalec del je bilo mariborsko podjetje Konstruktor, ki je stavbo zgradilo v petnajstih mesecih - in tako so novembra leta 1973 stavbi nato (takrat) miličniki vdihnili življenje. Simbolno je bila na največji državni praznik Jugoslavije, dan republike, slovesna otvoritev.
Zanimivo je, da letos mineva tudi 50 let, odkar so februarja leta 1974 v to zgradbo vstopile prve tri miličnice, o čemer smo prav tako tudi ravnokar pisali v Večeru. Prišle so v pustnem času, tako da zunanja javnost, ki jih je videla, ni vedela, ali gre za našemljene like ali za resnične miličnice, se spominja Ploj o takratnih precej drugačnih časih od sedanjih. V naslednjih desetletjih so seveda v nekdaj moškem poklicu postale povsem enakopravne.
Na slovesnosti, s katero so obeležili 50 let stavbe, so se zbrali tisti, ki so del svojega življenja, del aktivne delovne dobe, preživeli v teh prostorih kot komandirji oziroma načelniki postaje - in prejeli tudi spominske kovance: Andrej Kačič, Hinko Frank, Matija Hozjan, Boris Žunko, Stanislav Mlakar, Marjan Vrbnjak, Drago Peklar, Franc Fras, Aleksander Thaler, Beno Meglič, Jani Polič in sedanji Simon Belšak. "Bili so del generacije slovenske milice oziroma policije, ki je v različnih časovnih obdobjih, spremenljivih družbenih pogojih ter v zahtevnih varnostnih razmerah sooblikovala novo, sodobno policijsko organizacijo, kot jo poznamo danes," še pravi Ploj.
Zbrani na slovesnosti so izrazili željo, da bi bili policisti bolj cenjeni in spoštovani. Sedanji generaciji policistov in njihovemu vodstvu, ki v teh družbenih razmerah skrbijo za varnost vseh nas, vseh Mariborčank in Mariborčanov, pa so zaželeli čim manj dela in hkrati zagotavljanje čim višje stopnje varnosti.