V slikovitem (pod)pohorskem kraju Ritoznoju se zadnja leta s svojimi vini vse bolj uveljavlja družina Frešer. Kot pove gospodar vinogradniške kmetije Matjaž Frešer, so najbolj znani po ritoznojčanu, pridelujejo pa še sauvignon, laški in renski rizling, rumeni muškat in modri pinot. Kmetija leži na 400 metrih nadmorske višine, in bi se lahko štela že med hribovske kmetije, mnogi pa se sprašujejo, od kod kraju ime Ritoznoj, in Matjaž Frešer pojasni, da ustno izročilo pravi, da kraj leži med dvema hriboma, ki predstavljata "ritnici", potok, ki teče med njima, pa znoj, v nemščini pa ima kraj ime Rittersberg. Spet druga razlaga je, da je dela v tamkajšnjih vinogradih in vinskih kleteh tako veliko, da čutiš, kako ti po hrbtu polzi znoj vse do "riti". Matjažev brat ima še kmetijski del družinskega posla, kjer pa se ukvarjajo z govedorejo in pridelavo mleka.
Na vinogradniški kmetiji Frešer postrežejo tudi hrano, ki jo pridelajo brat in drugi lokalni kmetje, drugače pa veliko njihovih gostov, ki so po večini iz Maribora, Ljubljane, Gorenjske in Primorske, pride degustirat vina kar na kmetijo v Ritoznoju. Po besedah Matjaža Frešereja imajo tudi odlično lokacijo, saj sta blizu tako Mariborsko Pohorje kot Rogla, pa tudi do Gradca, Ljubljane ali Zagreba ni več kot sto kilometrov. Penin ne proizvajajo, za njihovo vinsko trto pa je značilno, da raste na dobri strukturi tal Pohorja.
Nato nas pot vodi še v slikovito vas Malahorna v sosednji oplotniški občini, na kmetijo Forbar. Njihova želja je, da ponujajo čim bolj domače izdelke, saj v tradicionalnem, domačem ambientu njihove gostilne strežejo praviloma le doma pridelano hrano, ponujano na moderen način. Poznani so po samooskrbi, saj meso, mleko, različne vrste zelenjave in vino pridelajo kar doma. Na kmetiji živijo tri generacije, njihova osnovna dejavnost pa je kmetijstvo. Leta 2016 so uresničili veliko željo in pričeli s kmečkim turizmom, kjer goste razvajajo z lokalno kulinariko. Ker menijo, da je zelo pomembno sodelovanje z lokalnimi pridelovalci, so se vključili v projekt Okusi Rogle. Tako gospodar kot gospodarica, zakonca Simeon in Marija Črešnar, imata veliko izkušenj z delom v turizmu, konkretno v turističnem resortu Rogla, in pa v kulinariki, kar je videti tako pri pripravi kot pri postrežbi njihove hrane. V zadnjih letih se posvečajo še zbiranju starih kmečkih orodij, ki jih Simeon pokaže v svojem muzeju, načrtujejo pa še ponudbo ležišč za goste, ki bi morebiti želeli pri njih ostati dlje časa. Hrano pripravljajo le za najavljene skupine, v prihodnje pa se bodo usmerjali v ekološko pridelavo hrane.