Znižanje otroških dodatkov za delavce, ki živijo v Sloveniji in delajo v Avstriji, ni skladno s pravom EU, je ugotovila Evropska komisija. Zaradi tega je proti Avstriji uvedla postopek, ki se lahko konča s tožbo na sodišču EU, če Avstrija svoje zakonodaje, s katero je znižanje uvedla, ne bo ustrezno spremenila. "Pravičnost in enaka obravnava sta temelj našega enotnega trga. V EU ni drugorazrednih delavcev. Mobilni delavci, ki v sistem socialne varnosti prispevajo enako kot lokalni delavci, bi morali biti deležni enakih ugodnosti, tudi če njihovi otroci živijo v tujini. V EU ni drugorazrednih otrok," je sporočila evropska komisarka za zaposlovanje, socialne zadeve, strokovno usposobljenost in mobilnost delovne sile Marianne Thyssen.
Pravila EU o koordinaciji sistemov socialne varnosti po razlagi Evropske komisije državam članicam ne dovoljujejo, da bi denarne prejemke, priznane osebam, zavarovanim na podlagi njihove zakonodaje, znižale samo zato, ker te osebe ali njihovi družinski člani prebivajo v drugi državi članici. Ta pravila prepovedujejo tudi diskriminacijo na podlagi državljanstva. Kakršno koli znižanje družinskih prejemkov zgolj zato, ker otroci živijo v tujini, pomeni kršitev pravil EU o socialni varnosti in načela enake obravnave delavcev, ki so državljani druge države članice, kar zadeva socialne in davčne ugodnosti, svojo odločitev za uvedbo postopka proti Avstriji utemeljujejo v Evropski komisiji.
Komisija je s tem, ko je Avstriji poslala uradni opomin, uradno začela postopek za ugotavljanje kršitev. Avstrija mora v dveh mesecih odpraviti pomisleke komisije, sicer se ta lahko odloči, da pošlje obrazloženo mnenje, ki je druga stopnja v postopku, tretja je tožba na sodišču EU, ki jo vloži proti državi kršiteljici evropska komisija.