Biden Zelenskemu obljubil še za milijardo dolarjev pomoči v orožju, z ukrajinskim kolegom govoril tudi Golob

STA, A.L., M.R.
15.06.2022 09:09

Rusija je ukrajinske borce, ki so se zatekli v tovarno Azot v mestu Severodoneck, pozvala k predaji, medtem ko krepi prednost v boju za nadzor nad vzhodno Ukrajino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ameriški top howitzer M109 v regiji Doneck.
Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je spopad v Severodonecku označil za bitko, ki bo "določila potek vojne" v naslednjih tednih, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Od 8. ure zjutraj po moskovskem času morajo ukrajinski borci prenehati z nesmiselnim upiranjem in položiti orožje," je za rusko tiskovno agencijo Interfax po navedbah Reutersa povedal generalmajor Mihail Mizincev, vodja ruskega centra za upravljanje nacionalne obrambe.

EPA

Rusko obrambno ministrstvo je ob tem sporočilo, da je danes pripravljeno organizirati evakuacije iz tovarne Azot, kjer je poleg vojakov ujetih tudi okrog 500 civilistov, v mesto Svatovo v regiji Lugansk, ki je pod nadzorom proruskih separatistov. Temu je pritrdil tudi Mizincev.

Ladja z ukrajinsko koruzo priplula v Španijo. Papež Frančišek želi obiskati Kijev, a ima težave s kolenom

Zelenski pa je v torek dejal, da bo bitka proti ruskim silam v regiji Donbas odločala o poteku vojne, in pozval svoj narod, naj "ob uničujočem napadu Moskve na ključni mesti Severodoneck in Lisičansk ostane močan". Ob tem je Zahod ponovno pozval k hitrejši in bolj obsežni dobavi orožja.

Ker izid spopada visi na nitki, je tudi vodja Nata Jens Stoltenberg podprl vse bolj obupane pozive Ukrajine po več orožja in zaveznike pozval, naj pospešijo dobavo Kijevu. Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar je medtem v torek povedala, da naj bi Ukrajina prejela le 10 odstotkov orožja, ki ga je zahtevala od Zahoda.

EPA
Sergei Ilnitsky

"Od tega, kar smo rekli, da potrebujemo, smo dobili približno 10 odstotkov. Ne glede na to, kako zelo se Ukrajina trudi, kako profesionalna je naša vojska, brez pomoči zahodnih partnerjev ne bomo mogli zmagati v tej vojni," je dodala.

Realistično ali proaktivno

Medtem je rusko obrambno ministrstvo danes sporočilo, da so ruske sile v zahodni Ukrajini uničile skladišče orožja. "V bližini mesta Zoločiv v lvovski regiji so natančne rakete dolgega dosega uničile skladišče za tuje orožje, ki so ga Ukrajini posredovale države Nata, vključno s havbicami M777," je v izjavi zapisalo ministrstvo.

Ruske sile so od zaledja odrezale ukrajinske enote, ki so še ostale v industrijskem mestu Severodoneck, in uničile vse mostove, ki ga povezujejo s sosednjim mestom Lisičansk, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ukrajinske sile sicer vztrajajo, a s tem tvegajo, da bodo obkoljene.

Reuters

Boji v okolici Severodonecka in drugod na vzhodu Ukrajine "postajajo vse težji," je danes dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj. "Naši vojaki zadržujejo sovražnika na treh straneh hkrati. Varujejo Severodoneck in ruskim silam ne dovolijo napredovanja do Lisičanska," je zapisal na družbenem omrežju Telegram.

"Na žalost so izgube boleče, vendar moramo ostati močni," je Zelenski dejal v video nagovoru v torek zvečer. "V Donbasu je ključnega pomena vztrajnost. Moramo vztrajati. Donbas je ključ do odločitve, kdo bo prevladoval v prihodnjih tednih," je dodal.

Z zavzetjem Severodonecka bi si Moskva v prizadevanjih za osvojitev Donbasa, večinoma rusko govoreče regije na vzhodu Ukrajine, ki je od leta 2014 delno v rokah proruskih separatistov, odprla pot do Slovjanska in drugega večjega mesta Kramatorsk.

Nato želi Ukrajini pomagati pri prehodu na sodobne zahodne oborožitvene sisteme

Jens Stoltenberg je sicer pred srečanjem obrambnih ministrov članic Nata dejal, da je cilj zavezništva pomagati Ukrajini pri prehodu iz vojaške opreme sovjetske izdelave na bolj sodobne zahodne oborožitvene sisteme. Pričakuje, da se bodo o tovrstnem celovitem paketu podpore članice dogovorile na vrhu v Madridu, ki bo konec junija.

Ukrajina je doslej uporabljala predvsem vojaško opremo, razvito v času nekdanje Sovjetske zveze. To pa Zahodu otežuje zagotavljanje redne oskrbe z orožjem in strelivom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Priprave na podporo Ukrajini pri prehodu s sovjetske opreme na sodobno opremo po standardih zveze Nato potekajo že dlje časa. K prehodu je namreč Stoltenberg pozval že aprila.

Opozoril je, da bo prehod zahteval veliko izmenjave znanj in izkušenj, prav tako bo to velik izziv za zvezo in njene članice.

Dvodnevno srečanje obrambnih ministrov, ki se začne drevi, predstavlja zadnjo fazo priprav na srečanje voditeljev Nata v Madridu, kjer Ukrajina pričakuje, da se bo Nato zavzel za dodatno pomoč pri obrambi pred rusko agresijo.

Biden Ukrajini obljubil še za milijardo dolarjev orožja

Ameriški predsednik Joe Biden je v telefonskem pogovoru ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu zagotovil nadaljnjo podporo ZDA v obrambi pred rusko agresijo in napovedal sprostitev nove varnostne pomoči v vrednosti milijardo dolarjev. Gre za topništvo in sisteme za obrambo obalnih območij ter sodobne raketne sisteme.

Biden je poleg tega naznanil dodatnih 225 milijonov dolarjev humanitarne pomoči Ukrajini, med drugim za pitno vodo, zdravstveno opremo, hrano in gotovino za Ukrajince, da lahko kupijo, kar potrebujejo.

"Pogum, odpor in odločnost Ukrajincev še naprej navdihujejo svet in ZDA bodo skupaj z zavezniki ostale neomajne v zavezi za pomoč v boju za svobodo," je sporočil Biden.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta