Nova predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen naj bi imela do 26. avgusta na mizi predloge vseh držav članic EU za evropske komisarje. Pred potrditvijo v Evropskem parlamentu je napovedala, da bo zahtevala nova imena, če med kandidati držav članic ne bo dovolj kandidatk, in za zdaj kaže, da bo to morala narediti, kajti ženske so do zdaj predlagale le štiri članice. To so Danska, Estonija, Bolgarija in Finska. Ob njih v še štirih državah, ki so Francija, Češka, Malta in Švedska, razmišljajo, da bi predlagali ženske. Če bodo to naredile vse štiri, jih bo med kandidati za nove člane Evropske komisije skupaj z Ursulo von der Leyen devet, kar pa je pet premalo, da bi v kolegiju nove Evropske komisije sedela polovica žensk.
Odvisnost od članic
Paul Butcher, analitik Evropskega političnega centra (EPC) v Bruslju, je za Večer pojasnil, da je za novo predsednico pomembno imeti spolno uravnoteženo evropsko komisijo, ker je to dokaz, da res želi na najvišjih ravneh evropske administracije izboljšati zastopanost žensk. Prav tako je to dokaz, da njeno imenovanje za predsednico Evropske komisije ni navidezno uravnoteženje. Je tudi logično sledenje odločitvi voditeljev držav članic, da morajo biti ženske pri delitvi najvišjih položajev v evropskih institucijah enakopravno zastopane.
Sedem podedovanih in nekaj novih imen
Od sedanje Junckerjeve Evropske komisije bo nova predsednica verjetno podedovala sedem komisarjev. Med njimi sta dve ženski: evropska komisarka za konkurenco Danka Margrethe Vestager in evropska komisarka za digitalno družbo in gospodarstvo Bolgarka Mariya Gabriel. Nizozemec Frans Timmermans bo v skladu z dogovorom voditeljev o razdelitvi vodilnih položajev v evropskih institucijah ostal prvi podpredsednik Evropske komisije.
Preostali štirje kandidati za nov petletni mandat v stavbi Berlaymont v Bruslju, kjer ima sedež Evropska komisija, so še Latvijec Valdis Dombrovskis (podpredsednik za evro in socialni dialog ter tudi za finančno stabilnost, finančne storitve in unijo kapitalskih trgov), Slovak Maroš Ševčovič (podpredsednik za energetsko unijo), Irec Phil Hogan (komisar za kmetijstvo) in Avstrijec Johannes Hahn (evropski komisar za sosedsko politiko in širitvena pogajanja).
Nova imena
Med novimi imeni so poleg Slovenca Janeza Lenarčiča še Kadri Simson, ki je bila od leta 2016 do letos estonska ministrica za gospodarstvo, nekdanji luksemburški minister za delo Nicolas Schmit, nekdanja finska finančna ministrica Jutta Urpilainen, nekdanji madžarski minister za pravosodje Laszlo Troczanyi in Grk Margaritis Schinas, ki je bil zadnjih pet let tiskovni predstavnik Evropske komisije. Voditelji držav članic so za novega evropskega visokega predstavnika za zunanjo politiko oziroma zunanjega ministra imenovali Španca Josepa Borrela.