Dolga zaporna kazen za znanega iranskega nogometaša, trije obsojeni celo na smrt

STA, M.R.
09.01.2023 11:14

Iransko sodišče je znanega nogometaša Amirja Nasr-Azadanija obsodilo na 26 let zaporne kazni, ker je bil domnevno vpleten v smrt treh varnostnikov v času vseiranskih protestov proti oblastem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lanski protest v Teheranu
EPA

Iranska tiskovna agencija Mizan je danes poročala, da so bili še trije protestniki obsojeni na smrtno kazen, potem ko so jih obtožili za umor treh pripadnikov paravojaške milice Basidž med protesti v Isfahanu 16. novembra. S tem se je število ljudi, obsojenih na smrt zaradi udeležbe na protestih, povečalo na 17.

Primer Amirja Nasr-Azadanija je pritegnil pozornost mednarodnih naslovnic in sprožil kritike, ko so nogometne zveze in svetovni mediji decembra ugibali, da je bil obsojen na smrt.

Perzijska tiskovna agencija pa je sporočila, da je nogometaš dobil kazen zaradi vpletenosti v smrt treh varnostnikov in proteste.

Tri obsodbe na smrt

Sicer pa so iranske oblasti na smrt obsodile tri ljudi, obtožene uboja treh pripadnikov varnostnih sil na protivladnih protestih novembra lani, je danes sporočila iranska sodna tiskovna agencija Mizan. S tem se je število ljudi, obsojenih na smrt zaradi udeležbe na protestih, povečalo na 17.

Trije moški so bili obsojeni na smrt zaradi "vodenja vojne proti Bogu", navaja Mizan. Še dve osebi sta bili obsojeni na zaporno kazen zaradi protestov, med katerimi so 16. novembra v osrednji provinci Isfahan umrli pripadniki varnostnih sil.

Na vse sodbe se je po navedbah agencije Mizan mogoče pritožiti na vrhovno sodišče.

Množični protesti v Iranu potekajo od sredine septembra, ko je v policijskem pridržanju umrla 22-letna Mahsa Amini. Protesti predstavljajo enega največjih izzivov za islamsko republiko od njene ustanovitve leta 1979.

Oblasti so kljub glasnim pozivom iz tujine, naj protestnikom prizanesejo, doslej usmrtile že štiri ljudi. Usmrtitve je EU označila za še en znak nasilne represije iranskih oblasti nad civilnimi demonstracijami. Človekoljubna organizacija Amnesty International pa je med drugim kritizirala sojenja po hitrem postopku.

Po ocenah ZN je bilo od začetka protestov v Iranu aretiranih približno 14.000 ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta