Dolgoletna raziskovalka mRNK: Cepiva proti covidu-19 so varna in učinkovita

STA, A.L.
31.01.2022 09:05

Madžarsko-ameriška biokemičarka Katalin Kariko je s svojim desetletja dolgim raziskovanjem mRNK močno pripomogla k razvoju cepiv, ki temeljijo na tej tehnologiji. V pogovoru za avstrijsko tiskovno agencijo APA je zagotovila, da so skrbi glede stranskih učinkov in dolgoročnih posledic po cepljenju z mRNK cepivi neutemeljene.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Andrej Petelinšek

Z mRNK so se številni znanstveniki ukvarjali že desetletja, je pojasnila Kariko. "Tudi sedaj številni moji kolegi delajo na tem, da bi bilo cepivo čim prej na voljo," je dodala.

Poudarila je učinkovitost cepiva in pojasnila, da so stranski učinki pri mRNK cepivu minimalni, tudi v primerjavi z drugimi cepivi.

Zavrnila je tudi strah nasprotnikov cepiva, da lahko mRNK spremeni naš dedni zapis. "Da se RNK vgradi v DNK, rabiš posebne encime, ki niso na voljo. Popolnoma sem prepričana, da to ni mogoče, takšen mehanizem ne obstaja," je poudarila. Ob tem je mRNK tudi zelo nestabilen in ga telo hitro izloča, je dodala.

67-letna Kariko sicer nikoli ni nameravala razviti mRNK cepiva, ampak terapijo za raka, na kateri še vedno dela. Na sintetiziranju mRNK je začela delati že kot študentka na Madžarskem v 70. letih prejšnjega stoletja, s tem pa nadaljevala tudi ob selitvi v ZDA, kjer je bila zaposlena na univerzi Pensilvanija. Leta 2013 se je zaposlila pri takrat malo poznanem nemškem BioNTechu, kjer nadaljuje svoje raziskave.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta