Domnevni storilec storil samomor

Švedsko tožilstvo je kot glavnega osumljenca v letu 1986 umorjenega socialdemokratskega premierja identificiralo Stiga Engströma. Ker pa je moški mrtev, so preiskavo končali in primer opustili

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Preiskava je kot glavnega osumljenca za umor premiera identificirala Stiga Engströma (na fotografiji iz aprila leta 1986), znanega tudi po vzdevku Skandia Man, ker je delal pri Skandii.
Goran Arnback/Expressen

Švedsko tožilstvo je kot glavnega osumljenca v letu 1986 umorjenega socialdemokratskega premierja Olofa Palmeja identificiralo Šveda Stiga Engströma. Ker pa je moški mrtev, ne morejo vložiti obtožnice in ga zaslišati, zato so končali preiskavo in opustili primer, je včeraj, kot piše nemška tiskovna agencija DPA, sporočil generalni tožilec Krister Petersson, ki je kazensko preiskavo prevzel leta 2017. "Mislim, da smo prišli tako daleč, kot smo lahko," je ob predstavitvi rezultatov preiskave dejal Petersson. Po njihovih ugotovitvah je torej glavni osumljenec Engström, ki pa je leta 2000 storil samomor, je poročala britanska televizija BBC.

Hotel je živeti normalno

Palme je bil 28. februarja 1986 v svojem drugem mandatu na položaju premierja. A v prizadevanjih za čim bolj normalno življenje je tudi tega dne zavrnil policijsko zaščito, ko se je odpravil v kino s svojo soprogo Lisbet in sinom. Ko se je z ženo vračal domov, ga je malo pred polnočjo sredi Stockholma nekdo ustrelil v hrbet.
Umrl je na kraju zločina, njegovo soprogo je druga krogla le oplazila. Čeprav se je umor zgodil na ulici, polni ljudi, in je več kot deset prič videlo visokega moškega, ki je streljal in nato pobegnil, morilca takrat 59-letnega Palmeja niso našli. Engströma, ki je bil po poklicu grafični oblikovalec, so že v začetkih preiskave zaslišali kot pričo, saj je bil dokazano na prizorišču. Ker je večkrat spremenil svojo zgodbo, so ga označili za nezanesljivega. Že takrat pa so mediji poročali, da je verjetno večkrat spremenil svojo zgodbo, da je prekril svojo vlogo strelca. Opozarjali so tudi, da je imel dostop do orožja in da je sovražil Palmejevo politiko. No, njegova nekdanja soproga je leta 2018 za časnik Aftonbladet izjavila, kako je prepričana, da Engström ni bil morilec. Palme je v času vodenja vlade okrepil moč sindikatov, razširil zdravstveno oskrbo in okrepil socialno državo. Monarhiji je odvzel vso uradno politično moč in veliko vložil v področje izobraževanja.

Živijo teorije zarote

Veljal je tudi za pomemben glas na področju mednarodne politike. Kritičen je bil tako do ZDA kot Sovjetske zveze, ostro je obsojal apartheid v Južni Afriki, režim španskega generala Francisca Franca in se bojeval proti širjenju jedrskega orožja. Njegova dejanja tako doma kot v tujini so mu prislužila številne sovražnike in podpornike. Podjetniki in liberalci na Švedskem so bili jezni zaradi njegovih reform, njegova glasna in pogosta kritika tujih vlad pa je vznejevoljila številne voditelje po svetu, navaja britanski BBC.
Umor sicer med ljudmi izjemno priljubljenega premiera je skandinavsko državo preganjal že več desetletij in je bil vir neštetim teorijam zarote. Sin ubitega premierja Marten Palme, ki je bil eden zadnjih ljudi, ki so ga videli živega, je pred časom za časnik Aftonbladet povedal, da ima policija "dokaze, ki jih še ne želi razkriti". Tedaj je menil, da bi bili lahko ti dokazi povezani z morilskim orožjem. A morilskega orožja preiskovalci niso nikoli našli. Zato kljub temu, da je primer zdaj dokončno zaključen, vprašanja, govorice in alternativne razlage prav gotovo še ne bodo povsem potihnili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta