Erdogan predsednik še v tretje: Drugi krog predsedniških volitev smo zaključili v korist našega naroda

Dosedanji turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v Carigradu že lahko razglasil zmago

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Recep Tayyip Erdogan je zmago razglasil s strehe svojega volilnega avtobusa.
Murad Sezer

Aktualni turški predsednik, 68-letni Recep Tayyip Erdogan je po podatkih turške tiskovne agencije Anadolu po 99 odstotkih preštetih glasov v Turčiji v neulovljivi prednosti. Za njegov tretji predsedniški mandat je glasovalo 52,1 odstotka oziroma 27 milijonov teh, ki so se udeležili drugega kroga predsedniških volitev. Njegov tekmec, 74-letni Kemal Kilicdaroglu, vodja opozicijske sekularne Republikanske ljudske stranke (CHP), je do tedaj zbral okoli 47,9 odstotka ali 25 milijonov glasov. Erdogan je nocoj v Carigradu že razglasil zmago in izjavil: "Drugi krog predsedniških volitev smo zaključili v korist našega naroda," je poročala Al Džazira. Dobil je že tudi prve čestitke iz tujine in med temi prvimi mu je čestital madžarski premier Viktor Orban, je poročala slovenska tiskovna agencija STA.

Volilna udeležba je bila za štiri odstotne točke nižja kot v prvem krogu pred dvema tednoma, kar bi na koncu lahko znašalo okrog 85 odstotkov. Po besedah vodje vrhovnega volilnega sveta Ahmmeta Yenerja so volitve potekale brez zapletov. Opozicijska CHP je sicer poročala, da so se zgodili napadi na več njenih politikov in volilnih uradnikov.

Več kot 61 milijonov volilnih upravičencev je imelo pravico odločati, ali bo Erdogan po 20 letih ostal na položaju za nov petletni mandat. Javnomnenjske ankete so pred drugim krogom volitev napovedovale prednost Erdoganu, ki je že v prvem krogu dobil približno 49,5 odstotka, njegov glavni izzivalec Kilicdaroglu pa nekaj manj kot 45 odstotkov. Volivci so takrat odločali tudi o sestavi novega parlamenta. Erdoganova Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) je skupaj z ultranacionalistično stranko MHP brez večjih težav dosegla večino v 600-članskem parlamentu. V nasprotju s številnimi napovedmi pred prvim krogom se je tako izkazalo, da Erdogan vajeti še drži trdno v rokah. In to navkljub gospodarski krizi in visoki inflaciji, ki v zadnjih letih pretresata turško družbo, ter posledicam uničujočih februarskih potresov na jugovzhodu države. Erdogan sicer ne spreminja zmagovalne formule in vztraja pri svoji suvereni, nacionalistični in islamistični drži, ki mu dobro služi že dve desetletji, pa tudi pri nekaterih bolj spornih politikah - vključno s prijateljskimi odnosi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Pred drugimi krogom predsedniških volitev je opoziciji pomemben udarec zadal tudi kandidat skrajno nacionalističnega zavezništva ATA Sinan Ogan, ki je v prvem krogu prišel na tretje mesto z okoli pet odstotki glasov oziroma glasovi 2,8 milijona volivcev. V drugem krogu je namreč podprl Erdogana.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta