Odjeknilo je več eksplozij, glede na navedbe lokalnega guvernerja Maksima Kozickega pa so ruske sile izvedle dva napada, v katerih je bilo ranjenih najmanj pet ljudi.
Tarča napadov naj bi bilo poslopje za shranjevanje goriva vzhodno od mesta. Po napadu je stavba tudi zagorela, je sporočil župan mesta Andrij Sadovi.
"Stanovanjska poslopja niso bila poškodovana. Vse pristojne službe so na prizorišču," je še zapisal in pozval prebivalce, naj ostanejo v notranjih prostorih, dokler sirene, ki opozarjajo na možnost letalskih napadov, ne potihnejo
Francoska tiskovna agencija AFP poroča o velikih črnih oblakih dima in plamenih, ki se dvigajo nad tem delom Lvova.
Mesto, ki leži približno 80 kilometrov od meje s Poljsko, je od začetka ruske invazije doživelo le malo letalskih napadov ruskih sil, ki so ciljale zlasti vojaške tarče v bližini mesta.
Biden o Putinu govoril na Poljskem: Ta človek ne more ostati na oblasti
Ukrajina ne bo nikoli zmaga za Rusijo, je danes na obisku na Poljskem dejal ameriški predsednik Joe Biden. Vojna, ki jo je sprožila, je po njegovem prepričanju strateška napaka za Rusijo, njen predsednik Vladimir Putin pa ne more ostati na oblasti. "Stojimo vam ob strani," je v osrednjem govoru v okviru obiska Ukrajincem zatrdil Biden.
"Ukrajina ne bo nikoli zmaga za Rusijo, ker so svobodni ljudje zavrnili življenje v brezupu in temi," je ob zaključku dvodnevnega obiska na Poljskem Biden dejal v govoru na varšavskem Kraljevem gradu.
Odpor Ukrajincev spričo ruske invazije je primerjal s protisovjetskim "bojem za svobodo" in menil, da se mora svet pripraviti na še dolg boj. "Moramo ostati enotni danes in jutri in dan po tem in še leta in desetletja, ki prihajajo," je dejal.
Ukrajincem je zagotovil podporo, nagovoril pa jih je tudi z besedami pokojnega papeža Janeza Pavla II: "Ne bojte se."
Obrnil se je tudi na Ruse, jim zagotovil, da niso njihov sovražnik in jih pozval, naj za težke gospodarske sankcije, ki jih je proti Rusiji uvedel Zahod, okrivijo Putina.
Moskvo pa je posvaril, naj se niti za centimeter ne premakne na ozemlje zveze Nato, in ponovil zavezo koelktivne obrambe držav članic zavezništva.
Ob zaključku govora, ki ga povzemajo tuje tiskovne agencije, je dejal: "Imeli bomo drugačno prihodnost, svetlejšo prihodnost, zakoreninjeno v demokraciji in načelih, upanju in svetlobi."
"Za božjo voljo, ta človek ne more ostati na oblasti," je še dejal glede Putina. Biden je Varšavo obiskal mesec dni po začetku ruske invazije na Ukrajino, o kateri se je v četrtek in petek v Bruslju pogovarjal že z voditelji držav Nata in EU. V petek je obiskal tudi ukrajinske begunce blizu meje z Ukrajino.
Kremelj že komentiral Bidnove besede
V Kremlju so že se kritično odzvali na Bidnove besede o Putinu. Stavek, da Putin ne more ostati na oblasti so komentirali z besedami, da "o tem ne odloča Biden". "Predsednika Rusije izvolijo Rusi," je dejal predstavnik Kremlja. Predstavnik Bele hiše je sicer pojasnil, da Biden ni pozival k spremembi režima v Rusiji, je pa izpostavil, da se Putinu ne more dovoliti, da izvaja oblast nad sosedami v regiji, poroča britanski BBC.
Ameriški predsednik je bil v okviru dvodnevnega obiska na Poljskem sicer že pred tem oster do Putina in ga je po obisku begunskega centra v Varšavi danes označil za "klavca". Kot je v odzivu dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, tovrstne "osebne žalitve" nadalje omejujejo možnosti dvostranskih stikov z ameriško vlado. "Najmanj čudno" se mu tudi zdi slišati tovrstne besede od Bidna, ki da je pozival k bombardiranju Srbije leta 1999. "Pozival je k ubijanju ljudi," je dejal Peskov.
Ruska vojska zasedla mesto Slavutič
Ruska vojska je prevzela nadzor nad mestom Slavutič, ki leži 50 kilometrov severovzhodno od jedrske elektrarne Černobil, so danes sporočile ukrajinske oblasti.
Prav tako naj bi ruske sile zajele župana mesta Jurija Fomičeva, prebivalci pa so se z ukrajinskimi zastavami podali na ulice. "Ruski okupatorji so vdrli v Slavutič, zasedli občinsko bolnišnico in zajeli župana mesta," je na telegramu zapisala vojaška uprava kijevske regije.
Kmalu po ruskem zavzetju pa so se prebivalci podali na ulice z veliko modro in rumeno ukrajinsko zastavo ter se odpravili proti bolnišnici, je sporočila uprava. Ruske sile naj bi, da bi razgnale demonstrante, streljale v zrak in v množico metale šok granate.
Na Telegramu so oblasti delile tudi fotografije, na katerih se je več deset ljudi zbralo okoli ukrajinske zastave in vzklikalo "slava Ukrajini".
Mesto Slavutič, v katerem sicer živi osebje, ki upravlja reaktorje v Černobilu, je bilo zgrajeno po nesreči v jedrski elektrarni leta 1986. Mesto leži 160 kilometrov severno od Kijeva, v njem pa živi približno 25.000 ljudi.
Ruska vojska je elektrarno v Černobilu zavzela 24. februarja, na isti dan, ko je Moskva začela invazijo na Ukrajino. Mednarodna agencija za jedrsko energijo pa je v četrtek ponovno izrazila zaskrbljenost, potem ko je Ukrajina organizacijo obvestila o ruskem bombardiranju Slavutiča.
Prav tako pa trenutno potekajo ostri spopadi za nadzor nad pristaniškim mestom Mariupolj. Ruska vojska naj bi iz zraka in s topništvom obstreljevala civilne in vojaške objekte, kopenske sile pa medtem skušajo napredovati v središče mesta, je sporočil ukrajinski generalštab.
Višji svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič je prav tako navedel, da trenutno potekajo ulični spopadi v Mariupolju. Z ruske strani pa je čečenski voditelj Ramzan Kadirov objavil videoposnetke, ki naj bi prikazovali prisotnost in razporeditev njegovih borcev v mestu.
V napadu v bližini južnega mesta Herson naj bi bil medtem ubit še en ruski general, in sicer podpolkovnik Jakov Rezancev, ki je bil poveljnik 49. združene armade. Gre za sedmega ruskega generala, ki je umrl v Ukrajini in drugega podpolkovnika. Ukrajinski mediji poročajo, da je bil general ubit v letalskem oporišču Čornobajevka, ki ga Rusija uporablja kot poveljniško točko in ga je ukrajinska vojska že večkrat napadla, poroča BBC.
Prav tako pa lokalni mediji danes poročajo, da je rusko obstreljevanje mesta Harkov poškodovalo več spomenikov. Med drugimi je bil v obstreljevanju zadet spomenik spomina na holokavst v obliki judovskega svečnika, je danes poročal portal Kharkiv Today, podatkov o tem, kdaj je bil spomenik poškodovan, pa zaenkrat še ni.
Ukrajinska vojska zadala močne udarce ruskim silam
Sicer pa ukrajinska vojska še naprej uspešno odbija napade ruskih sil na glavno mesto Kijev, izhaja iz danes objavljenega poročila generalštaba ukrajinskih oboroženih sil. Prav tako naj bi imele ruske sile težave pri logistiki, kar jim otežuje vzdrževanje potrebne hitrosti napredovanja, da bi dosegle zadane cilje.
Ukrajinsko poročilo navaja, da imajo ruske sile težave pri dopolnjevanju osebja in odpravljanju izgub, ki so jih utrpele med invazijo, deloma pa tudi zaradi vpliva mednarodnih sankcij. Prav tako naj bi bila ruska bojna oprema v slabem stanju zaradi malomarnega predhodnega vzdrževanja in dolgotrajnega skladiščenja, poroča BBC.
Poročilo še navaja, da je Moskva na ozemlju Krima, ki ga je zasedla leta 2014, pa tudi na območjih regij Herson, Zaporožje, Mariupol in Doneck, razporedila največ enot s ciljem, da zatre odpor prebivalstva. V regijah Doneck in Lugansk naj bi ukrajinske sile odbile ruske napade ter uničile osem tankov, 11 transportnih vozil, njihova zračna obramba pa naj bi sestrelila šest letal.
Britansko obrambno ministrstvo pa je danes v svojem najnovejšem poročilu opozorilo, da bo Rusija verjetno še naprej uporabljala svojo raketno moč, saj želi omejiti svoje že tako velike izgube na račun dodatnih žrtev med civilisti.
Poročilo dodaja, da ruske sile niso pripravljene sodelovati v obsežnih pehotnih operacijah v mestih in se raje zanašajo na neselektivno uporabo zračnega in artilerijskega obstreljevanja, da bi demoralizirale ukrajinske sile.
Biden: Napad na eno članico Nata je napad na vse
Ameriški predsednik Joe Biden je v Varšavi ponovno potrdil, da je 5. člen severnoatlantske pogodbe, ki določa, da je napad na eno državo članico napad na vse, "sveta zaveza" za ZDA. Pri tem je v luči ukrajinske krize poudaril tudi pomen enotnosti med članicami zveze Nato.
"Menimo, da je 5. člen sveta zaveza in na to se lahko zanesete," je na srečanju s poljskim kolegom Andrzejem Dudo dejal Biden in opozoril tudi na pomen enotnosti znotraj zveze Nato. "V Natu ne sme biti nobene delitve in nobenega razkola. Vse, kar počnemo, počnemo skupaj," je dodal.
Prav tako je izrazil prepričanje, da Putin v invaziji ni dosegel zastavljenih ciljev. "Putin je upal, da bo razdelil Nato in vzhodni del zavezništva, ga ločil od zahoda. Igral je na delitve, vendar mu to ni uspelo," je poudaril.
V svojem govoru se je zahvalil Poljski za sprejem ukrajinskih beguncev. "Zavedamo se, da Poljska prevzema veliko odgovornost, ki po mojem mnenju ne bi smela zadevati le nje. Za to bi moral biti odgovoren ves svet, celoten Nato," je dejal in ponovno izrazil pripravljenost ZDA na sprejem 100.000 beguncev iz Ukrajine.
Duda pa je pri tem izpostavil težnje Poljske po tesnejšem sodelovanju z ZDA tako na vojaškem področju kot na področju energetike. Dodal je, da poljsko-ameriški odnosi kljub težkim časom cvetijo in izpostavil, da je Poljska bila prva prejemnica utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA v Evropi.
Na področju energetike se je Duda zavzel, da bo Poljska še naprej tesno sodelovala z ZDA pri gradnji jedrskih elektrarn na Poljskem. "Verjamem, da bomo skupaj z ameriškimi podjetji te programe lahko izvedli v bližnji prihodnosti," je dejal.
Na Poljskem namreč trenutno še ni jedrskih elektrarn, vendar vlada računa, da bi z jedrsko energijo lahko v prihodnje postopoma odpravila odvisnost od premoga. Izbrani lokaciji za gradnjo jedrskih elektrarn se nahajata v bližini Baltskega morja, dobrih 70 kilometrov od Gdanska. V skladu s strateškim dokumentom o poljski energetski politiki do leta 2040 pa naj bi se gradnja prve reaktorske enote začela najpozneje leta 2026.
Po navedbah ruskih oblasti pa naj bi njihove sile v raketnem napadu v Ukrajini uničile ukrajinsko skladišče z orožjem in vojaško tehnologijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Z vojaške ladje v Črnem morju so bile izstreljene štiri rakete tipa kaliber, ki so zadele skladišče v bližini mesta Žitomir, pomembnega industrijskega mesta približno 120 kilometrov zahodno od Kijeva.
V zadnjih 24 urah je ruska stran sicer glede na navedbe tiskovnega predstavnika ruskega obrambnega ministrstva Igorja Konašenkova uničila 117 ukrajinskih vojaških objektov, med njimi šest poveljniških mest in tri bojna letala.
Zelenski: Ukrajinska vojska zadala močne udarce ruskim silam
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem nočnem nagovoru zatrdil, da je ukrajinska vojska zadala močne udarce ruskim silam. Ponovno pa je izpostavil tudi trpljenje ljudi v obleganem Mariupolju na jugu države, kjer naj bi se humanitarne razmere še slabšale.
"V zadnjem tednu so naše junaške oborožene sile zadale močne udarce sovražniku. Velike izgube," je dejal in navedel, da je bilo doslej v spopadih ubitih že več kot 16.000 ruskih vojakov. Rusija je sicer nazadnje poročala o 1351 smrtnih žrtvah na svoji strani.
"Hvaležen sem našim braniteljem, ki so okupatorjem pokazali, da morje zanje ne bo mirno, tudi ko ne bo nevihte," je dejal v nagovoru, objavljenem na uradni spletni strani ukrajinskega predsednika. Z zadrževanjem ruske strani po prepričanju Zelenskega vodstvo Rusije vodijo k "preprosti in logični ideji", da so potrebni pogovori.
Omenil je tudi ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojuguja, ki da je "nekam izginil". V javnosti ga sicer ni bilo videti od 11. marca, razen ko se je v četrtek za hip pojavil v posnetku pogovora ruskega predsednika Vladimirja Putina z vladnimi ministri.
Svetovalec ukrajinskega notranjega ministra Anton Geraščenko je v zapisu na Facebooku zatrdil, da je Šojgu utrpel srčni napad in se trenutno zdravi v bolnišnici, poroča britanski BBC.
Zelenski je v svojem nagovoru izpostavil še trpljenje v Mariupolju, kjer več deset tisoč ljudi ostaja ujetih brez hrane, vode in ogrevanja. "Razmere v mestu ostajajo tragične. Ruska vojska v mesto ne dovoli humanitarni pomoči," je dejal.
Od začetka ruske agresije na Ukrajino sicer mineva dober mesec dni, v katerem Rusiji ni uspelo zlomiti odpora Ukrajincev. V petek je nakazala na morebitno zmanjšanje vojaških ciljev in napovedala, da bo svoja vojaška prizadevanja usmerila na vzhod Ukrajine.
Policijska ura v Kijevu
V ukrajinski prestolnici bo od drevi pa do ponedeljka zjutraj ponovno veljala policijska ura, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil župan Kijeva Vitalij Kličko.
"Vojaško poveljstvo se je odločilo, da ponovno uvede policijsko uro. Začela se bo v soboto ob 20. uri zvečer in trajala do ponedeljka do 7. ure zjutraj," je na Telegramu zapisal Kličko.
Dodal je, da bodo prebivalci lahko svoje domove zapustili le z namenom iskanja zavetja, v kolikor se oglasijo sirene. Tekom policijske ure pa bodo javni prevoz, trgovine, lekarne in bencinske črpalke zaprte.
Policijska ura je bila v Kijevu od začetka ruske invazije uvedena že večkrat, nazadnje pa je trajala 35 ur med 21. in 23. marcem.
Placebo, Fatboy Slim, Sobral in drugi znani glasbeniki na koncertu za Ukrajino
Televizijski postaji iz Ukrajine in Poljske bosta v nedeljo pripravili dvourni pretočni koncert s številnimi mednarodno znanimi glasbeniki. Namen je zbrati čim več sredstev za prebivalce Ukrajine. Nastop so med drugim že potrdili Placebo, Fatboy Slim, Salvador Sobral in Imagine Dragons.
Skupaj s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija bo s pesmijo Pustite nam ta svet nastopil tudi Vlado Kreslin. Posnetek koncerta bo Radiotelevizija Slovenija predvajala v nedeljo zvečer ob 20.10 na TV SLO 2.