Na širšem območju Kijeva so od umika ruskih sil našli že 1222 trupel, je za britanski Sky News v nedeljo povedala ukrajinska generalna tožilka Irina Venediktova. Oblasti preučujejo 5600 primerov domnevnih vojnih zločinov ruskih sil od začetka invazije, identificirali pa so več kot 500 domnevnih vojnih zločincev, med njimi so tudi višji predstavniki ruske vojske.
"Kar vidimo v vseh regijah Ukrajine, so vojni zločini, zločini proti človečnosti, in delamo vse, da bi to popravili," je poudarila.
Proruski separatisti prevzeli nadzor nad pristaniščem v Mariupolju
Proruski separatisti naj bi danes prevzeli nadzor nad pristaniščem v mestu Mariupolj na jugovzhodu Ukrajine, je v televizijskem govoru dejal vodja ljudske republike Doneck Denis Pušilin. Preostanek ukrajinskih sil v mestu pa naj bi se zatekel v metalurško tovarno Azovstal, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ukrajinske oblasti so sicer davi opozorile, da bo danes potekala zadnja bitka za mesto Mariupolj, ki je tarča grozljivega obleganja in je od 17. marca popolnoma odrezano od območij pod nadzorom Ukrajine. Pri tem so oblasti priznale, da je padec mesta le še vprašanje časa, saj ukrajinskim vojakom zmanjkuje streliva.
Današnji spopad z ukrajinskimi silami je napovedal tudi Pušlin in dejal, da dlje ko se bo zavzetje mesta odlašalo, dlje bo tamkajšnje civilno prebivalstvo trpelo.
V današnjih spopadih pa je proruskim separatistom uspelo prevzeti nadzor nad mestnim pristaniščem. Po njihovem poročanju naj bi se preostale ukrajinske sile v Mariupolju zatekle v metalurško tovarno Azovstal, česar pa zaenkrat ni bilo mogoče neodvisno preveriti.
Ukrajina je medtem obtožila Rusijo, da je znova zasegla civilno ladjo v pristanišču, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Separatisti na vzhodu Ukrajine so v konfliktu z ukrajinsko vojsko že vsaj od leta 2014, ko si je Moskva priključila polotok Krim. Pred invazijo 24. februarja pa je Rusija tudi uradno priznala neodvisnost samooklicanih ljudskih republik Doneck in Lugansk.
V strateško pomembnem industrijskem in pristaniškem mestu, v katerem je pred vojno živelo približno 440.000 ljudi, naj bi od začetka vojne pred skoraj sedmimi tedni umrlo na tisoče civilistov, mesto pa je zdaj uničeno.
Zelenski: Odgovorili jim bomo
Spopadi se nadaljujejo predvsem na vzhodu države. V napadu v Harkovu sta v nedeljo umrla najmanj dva človeka, dan prej pa deset. "Ruska vojska nadaljuje vojno proti civilistom zaradi pomanjkanja zmag na fronti," je na Telegramu zapisal regionalni guverner Oleg Sinegubov.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je znova opozoril, da se ruske sile pripravljajo na še obsežnejše operacije na vzhodu države. "Pripravljamo se na njihove akcije. Odgovorili jim bomo," je zagotovil. Tudi namestnica obrambnega ministra Hana Maljar je opozorila, da Rusija vztraja pri zavzetju vzhoda Ukrajine.
Številni skušajo še vedno zbežati pred pričakovanimi spopadi na vzhodu. Po navedbah guvernerja Luganska Sergija Gaidaja na dan območje zapusti od 2500 do 2700 ljudi, okoli 20 do 25 odstotkov prebivalstva pa ostaja tam.
Z območja so med drugim rešili okoli 50 ranjenih in starejših pacientov ter jih na varno ob podpori Zdravnikov brez meja odpeljali s posebnim bolniškim vlakom. Načrtujejo nove evakuacije.
Gospodarske škode že za 1000 milijard dolarjev
Trajajoči spopadi pa pomenijo tudi vse večjo škodo za gospodarstvo Ukrajine. Namestnik ukrajinskega ministra za gospodarstvo je ocenil, da nastala škoda doslej znaša 1000 milijard dolarjev. Ukrajinska vlada je v nedeljo sicer prvič od začetka vojne dala na voljo sredstva v višini okoli 31,2 milijona evrov za nujno odpravo škode in popravila.
Napetosti med Rusijo in Ukrajino se po prepričanju svetovalca Zelenskega Olekseja Arestoviča ne bodo končale s to vojno. "Rusija zasleduje novo obliko imperija, bodisi z Vladimirjem Putinom ali Aleksejem Navalnim, tako se bosta v 32 do 35 letih z Rusijo odvili še najmanj dve oz. tri runde," je povedal. Menjava oblasti v Kremlju torej po njegovem naj ne bi končala konfrontacij z Ukrajino.
Svetovna banka: Ukrajinski BDP bi se letos lahko zmanjšal za skoraj polovico
Bruto domači proizvod (BDP) Ukrajine bo letos, če se bo ruska invazija nadaljevala, upadel za 45,1 odstotka, je v nedeljo napovedala Svetovna banka. Razlog za tako velik padec so veliko število podjetij, ki so zaradi vojne zaprta oz. delujejo omejeno, zmanjšani državni prihodki in omejitev izvoza nekaterih dobrin, kot je žito.
V Rusiji bo BDP po napovedih Svetovne banke upadel za 11,2 odstotka, vojna, ki se je začela konec februarja in zaradi katere je več kot štiri milijone Ukrajincev pobegnilo na Poljsko, v Romunijo in Moldavijo, pa bo imela gospodarske posledice za celotno regijo.
"Naše napovedi kažejo, da je ruska invazija v Ukrajini zavrla okrevanje regije po pandemiji covida-19," je povedala podpredsednica Svetovne banke za območje Evrope in Srednje Azije Anna Bjerde. "To je drugi večji šok, ki je prizadel regionalno gospodarstvo v dveh letih, in prihaja v zelo negotovem času za regijo, saj si številna gospodarstva še vedno prizadevajo okrevati po pandemiji."
Pri Svetovni banki zdaj pričakujejo, da se bodo gospodarstva držav v vzponu in razvoju v Evropi in Srednji Aziji letos skrčila za 4,1 odstotka, kar je velik preobrat v primerjavi s triodstotno rastjo, napovedano pred začetkom vojne, in dvakrat slabše od recesije, ki jo je leta 2020 povzročila pandemija, je poročala AFP.
Najhujši so obeti za Ukrajino, katere gospodarstvo je po ugotovitvah Svetovne banke pod hudim pritiskom zaradi zmanjšanih državnih prihodkov, zaprtih ali le delno delujočih podjetij in močno motene trgovine z blagom. Izvoz žita in druge gospodarske dejavnosti so "zaradi velike škode na infrastrukturi v velikem delu države onemogočeni", je dejala Bjerdejova.
Banka je v svojih napovedih predvidela, da se bo vojna nadaljevala še nekaj mesecev, vendar je opozorila, da so napovedi "podvržene precejšnji negotovosti".
Rusija pripravlja provokacijo in jo bo naprtila ukrajinski strani?
Oblasti za danes načrtujejo devet humanitarnih koridorjev, po katerih bi lahko ljudje z zasebnimi prevozi zapustili vzhod in jug države, je sporočila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk. V nedeljo je z obleganih območij po njenih informacijah zbežalo okoli 2800 ljudi.
Nadaljuje se tudi ruska ofenziva okoli pristaniškega mesta Mariupolj. Po navedbah separatističnih oblasti samooklicane republike Doneck so ruske sile zavzele že 80 odstotkov tamkajšnjega pristanišča, poroča ruska tiskovna agencija Tass. Velika Britanija medtem svari, da bi Rusija lahko v Mariupolju uporabila fosforno strelivo, kot naj bi ga že bila na območju Donecka, poroča britanski BBC.
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so v bližini Izjuma zadeli dve ukrajinski letali. V bližini Dnipra so uničili raketni sistem, na vzhodu države pa še štiri drone in helikopter, navajajo.
Ukrajinski generalštab pa je v dnevnem poročilu zapisal, da jim je med drugim uspelo uničiti pet tankov in več oklepnikov. Ruske sile so od začetka spopadov po podatkih ukrajinske strani izgubile okoli 19.500 pripadnikov.
Izdali so tudi opozorilo, da nameravajo ruske sile nadaljevati napade na transportno infrastrukturo, da bi otežile pretok surovin po državi. Rusija naj bi pripravljala tudi provokacije na območju proruske separatistične regije Pridnjestrska republika v Moldaviji, za kar bi nato okrivila Ukrajino.