(FOTO in VIDEO) Po razstrelitvi jezu v Ukrajini pod vodo 600 kvadratnih kilometrov, pomoč dostavljajo z droni

M.R.
08.06.2023 10:42

Večina območij, ki jih je poplavilo po tem, ko so razstrelili jez v Novi Kahovki, je pod nadzorom ruskih sil. Veliko nevarnost predstavljajo protipehotne mine, ki jih nosi voda.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Satelitska fotografija poplavljenega mesta Oleški
Maxar Technologies/REUTERS

Na območju pokrajine Herson je po razstrelitvi jezu na hidroelektrarni Nova Kahovka poplavljenih 600 kvadratnih kilometrov površin. Okoli 68 odstotkov poplavljenih področij leži na levem bregu reke Dnepr, ki je pod nadzorom ruskih sil, je sporočil guverner pokrajine Herson Oleksandr Prokudin.

Oleški
Maxar Technologies/REUTERS

Okoli 14.000 hiš je pod vodo, evakuirali pa so 4300 ljudi, je danes poročala ruska agencija Tass, ki se sklicuje na vire iz varnostnih služb. 

Poplavljena vas Krinki
Maxar Technologies/REUTERS

Mine predstavljajo nevarnost

Na poplavljenih območjih veliko nevarnost predstavljajo tudi protipehotne mine, ki jih je voda odnesla. Vodja enote kontaminacije pri Mednarodnem odboru Rdečega križa (ICRC) Erik Tollefsen je opozoril, da mine predstavljajo nevarnost tako za tiste, ki živijo na poplavljenih območjih, kot tudi za tiste, ki so prišli na pomoč. "Obe strani v konfliktu nista poročali o številu nastavljenih min. Vemo le, da je število ogromno," je opozoril Tollefsen. 

Satelitski posnetek poškodovanega jezu na hidroelektrarni Nova Kahovka
Maxar Technologies/REUTERS

Bodo članice Nata v Ukrajino poslale svoje enote?

Včeraj je britanski časnik The Guardian navedel izjavo nekdanjega generalnega sekretarja zveze Nato Andersa Rasmussena, ki je dejal, da obstaja možnost, da se bodo nekatere članice zavezništva odločile za napotitev svojih enot v Ukrajino. "Vemo, da je Poljska zelo angažirana pri pomoči Ukrajini. Ne bi izključil možnosti, da bi se Poljska še aktivneje vključila v tem pogledu in da bi ji sledile še baltske države, morda vključno z napotitvijo enot," je povedal. 

Vas Krinki
Maxar Technologies/REUTERS

Na prvi bojni črti potekajo srditi spopadi

Britansko obrambno ministrstvo pa je objavilo najnovejše poročilo obveščevalcev o stanju na bojiščih v Ukrajini. Zapisali so, da so čečenske sile, ki se borijo na ruski strani, neuspešno poskušale zavzeti Marivko v bližini Donecka. Dodali so, da se na prvi bojni liniji hudi spopadi nadaljujejo na več območjih, pri tem pa poudarjajo, da imajo ukrajinske sile na večini teh območjih še vedno pobudo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta