Cestni promet teče po enem vozišču, saj je del drugega vozišča padel v morje, preko železniškega mostu pa sta že peljala dva vlaka, je sporočila družba, ki upravlja z železniškim prometom med Rusijo in Krimom.
En vlak je iz Krima odpeljal proti Sankt Peterburgu, drugi pa proti Moskvi, so po poročanju francoskih tiskovnih agencij sporočili iz družbe.
Pred tem so obnovili tudi cestni promet, ki pa poteka samo po enem vozišču. Po eksploziji je bil del drugega vozišča uničen in je padel v morje.
Medtem je na železniškem mostu, ki teče zraven, zagorel vlak z gorivom, kar je prav tako poškodovalo most. A očitno ne dovolj, da bi ustavili promet po njem.
V eksploziji so bili sicer po dosedanjih podatkih ruskih preiskovalcev ubiti trije ljudje. Šlo naj bi za potnike v avtomobilu, ki so bili na cesti, ko je tovornjak eksplodiral.
V Kijevu so že večkrat napovedali, da bodo ruske napadalce pregnali s celotnega ukrajinskega ozemlja, tudi s Krima. Na območju Kerča, kjer pride most na Krim, je tudi že prišlo do več napadov z droni.
Rusija je na drugi strani že večkrat zagrozila s hudimi posledicami, če bi si Ukrajina drznila napasti most.
Svetovalec Zelenskega o poškodbi mostu na Krim: To je šele začetek
Po eksploziji na mostu, ki povezuje rusko celino z okupiranim ukrajinskim polotokom Krim so v Kijevu očitno zadovoljni. Svetovalec predsednika Volodimirja Zelenskega je napovedal, da je "to šele začetek".
Ukrajinska vlada je na Twitterju posnetke požara na mostu komentirala z besedami "nor požar". Mihailo Podoljak, svetovalec Zelenskega, pa je zapisal, da je dogajanje na mostu "šele začetek" izgona Rusov z ukrajinskega ozemlja.
Moskva: Trije mrtvi v eksploziji na mostu na Krim
V eksploziji na mostu na polotok Krim so bili ubiti najmanj trije ljudje, je danes sporočil ruski nacionalni preiskovalni urad. Eksplozijo naj bi povzročil tovornjak bomba, ubiti ljudje pa naj bi bili potniki v avtomobilu, ki je bil tedaj na cesti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po eksploziji tovornjaka se je porušil odsek cestnega mostu, na železniškem mostu poleg pa je ogenj zajel tovorni vlak z gorivom. Zagorelo je sedem cistern z dizlom, ki so bile namenjene ruski vojski, ki se bojuje na jugu Ukrajine.
Ruski preiskovalci so sporočili, da so iz morja potegnili tri trupla. Šlo naj bi za potnike v avtomobilu, ki je bil ravno tedaj v bližini eksplozije. Niso pa še pojasnili, kako bi lahko en tovornjak povzročil uničenje tolikšne razsežnosti, še navaja dpa.
V Moskvi zaenkrat nakazujejo, da so za to odgovorni "ukrajinski teroristi", a še nihče ni dejal, da je šlo za vojaški napad. Niti v Ukrajini niso prevzeli odgovornosti, čeprav tam zaradi dogodka vlada pravcato slavje.
Ni sicer priznal, da naj bi bili za to odgovorni Ukrajinci, a je zapisal, da si bo Ukrajina povrnila vse, kar ji je bilo odvzeto. "Vse ilegalno mora biti uničeno. Vse ukradeno mora biti vrnjeno Ukrajini. Vse, kar je okupirala Rusija, bo izgnano," je tvitnil Podoljak.
Ukrajinsko obrambno ministrstvo je poškodbo mostu čez Kerško ožino primerjalo s potopitvijo ruskega raketnega rušilca v aprilu. "Dva velika simbola ruske moči na ukrajinskem Krimu sta bila uničena. Kaj sledi," so zapisali na uradnem računu na Twitterju.
Po ruskih podatkih je na mostu, ki je zelo pomemben za oskrbo ruskih vojakov na Krimu in jugu Ukrajine, eksplodiral tovornjak bomba. Del cestnega mostu je padel v morje, na železniškem delu pa je več cistern z gorivom zajel ogenj. Tudi železniški del mostu je močno poškodovan. Ruski predsednik Vladimir Putin je že odredil preiskavo.
Jedrska elektrarna v Zaporožju po obstreljevanju spet brez zunanjega napajanja
Jedrska elektrarna v regiji Zaporožje je po ponovnem obstreljevanju znova izgubila zunanji vir napajanja za hlajenje reaktorja in je tako znova odvisna od zasilnih generatorjev, je danes povedal generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi.
"Ponovno obstreljevanje, ki je zadelo edini vir zunanje energije elektrarne, je izjemno neodgovorno," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Grossi.
Čeprav je šest reaktorjev v hladni zaustavitvi, potrebujejo elektriko za zagotavljanje jedrske varnosti in zaščite, vključno s hlajenjem.
Grossi, ki je bil v četrtek v Kijevu, je napovedal, da bo kmalu odpotoval v Rusijo, nato pa se vrnil v Ukrajino, "da bi zagotovil jedrsko varnost in zaščitno območje okoli nuklearke".
Ruski predsednik Vladimir Putin je ta teden izdal odlok, s katerim je ukazal vladi, naj prevzame lastništvo te največje evropske jedrske elektrarne. Putinov odlok je sledil formalni priključitvi ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk k Rusiji.
Jedrska elektrarna v Zaporožju je pod ruskim nadzorom od marca, obstreljevanje okoli objekta pa od takrat vzbuja strahove pred jedrsko nesrečo. IAEA je elektrarno obiskala v začetku septembra, več članov ekipe agencije pa je ostalo na njenem območju.
Dizelski generatorji v nuklearki imajo po navedbah AFP dovolj goriva za delovanje najmanj deset dni. Tehniki medtem že popravljajo napeljavo.
Most sicer predstavlja velik simbol ruske okupacije Krima, ki si ga je priključila leta 2014. Putin ga je slovesno odprl leta 2018 in s tem podčrtal odločenost, da bo ta polotok za vedno del ruskega ozemlja.
Na drugi strani je most v Ukrajini izrazito osovražen. Po objavi posnetkov uničenja dela mostu in požara vlaka na njem so spletna družbena omrežja izbruhnila v dobesednem proslavljanju, tudi kot "posebno darilo" Putinu za 70. rojstni dan, ki ga je imel v petek. Napad na most hkrati predstavlja novo ponižanje za Kremelj, ki mu "specialna vojaška operacija" v Ukrajini niti slučajno ne gre po načrtih, poroča britanski BBC.