Izrael je danes potrdil uveljavitev prekinitve ognja v Gazi. Premirje je stopilo v veljavo s triurnim zamikom, potem ko palestinsko gibanje Hamas ni pravočasno posredovalo seznama z imeni treh talk, ki naj bi bile danes izpuščene.
Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je sporočil, da prekinitev ognja stopa v veljavo ob 9.15 po krajevnem oziroma 10.15 po srednjeevropskem času, poročata britanski BBC in francoska tiskovna agencija AFP. Gibanje Hamas je tik pred tem Izraelcem posredovalo imena treh talk, ki jih bodo v skladu z dogovorom izpustili danes. Netanjahujev urad je sporočil, da bi lahko še štiri talke iz Gaze izpustili v naslednjem tednu.
Prvi tovornjaki s pomočjo na poti v Gazo
Združeni narodi so sporočili, da so prvi tovornjaki s humanitarno pomočjo začeli vstopati v Gazo, potem ko je v palestinski enklavi po 15 mesecih vojne začela veljati prekinitev ognja med Izraelom in Hamasom. Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) pa je sporočila, da je pripravljenih 4000 tovornjakov s pomočjo za Gazo.
Prvi tovornjaki s pomočjo so začeli vstopati nekaj minut po začetku uveljavitve prekinitve ognja, je na družbenem omrežju X zapisal začasni vodja urada ZN za pomoč na palestinskih ozemljih (OCHAoPt) Jonathan Wittall. UNRWA pa je ob začetku prekinitve ognja v Gazi sporočila, da ima pripravljenih 4000 tovornjakov s pomočjo, pri čemer jih polovica prevaža hrano in moko.
V skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi izraelskih talcev v zameno za palestinske zapornike naj bi vstop v Gazo vsak dan dovolili 600 tovornjakom s humanitarno pomočjo, pri čemer jih bo 300 namenjenih severu Gaze, kjer so razmere za civiliste še posebej težke.
Zagotavljanje nujne pomoči civilnemu prebivalstvu v uničeni palestinski enklavi se je sicer v preteklosti izkazalo za težavno. Poleg pomislekov Izraela glede varnosti in obsežnih pregledov tovora je velik problem predstavljalo tudi ropanje tovornjakov na območju Gaze.
Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je izrazil upanje, da "bi se napadi na konvoje pomoči v Gazi lahko zmanjšali, saj po prekinitvi ognja prihaja humanitarna pomoč".
Palestinsko gibanje Hamas je sporočilo, da spremljajo "operacije zagotavljanja pomoči in olajšanja našim ljudem z vsem potrebnim".
Na tisoče razseljenih Palestincev se je kmalu po začetku prekinitve ognja po več kot 15 mesecih vojne, ki so jo sprožili napadi Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023, začelo vračati na svoje domove skozi opustošene predele Gaze.
Začetek prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom je potrdil tudi Katar, ki je sodeloval v pogajanjih za dogovor med sprtima stranema. Tiskovni predstavnik katarskega zunanjega ministrstva Madžed Al-Ansari je ob tem sporočil, da so bila imena treh izraelskih talk, ki bodo danes izpuščene, predana izraelski strani. Od teh ima ena tudi romunsko, druga pa britansko državljanstvo. "Prekinitev ognja se je s tem začela," je dejal.
Izrael je sicer davi še vedno izvajal napade na Gazo, pri čemer je bilo po navedbah tamkajšnje civilne zaščite ubitih najmanj 19 ljudi.
Dogovor o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov, ki so ga pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo v Dohi, je v petek potrdil izraelski varnostni kabinet, v noči na soboto pa še izraelska vlada.
Dogovor zajema tri faze. V prvi, ki naj bi trajala šest tednov, naj bi Hamas najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa več kot tisoč palestinskih zapornikov.
Papež Frančišek: Upam, da bodo spoštovali
Papež Frančišek je danes pozval k spoštovanju prekinitve ognja v Gazi. Zahvalil se je vsem, ki so posredovali v pogajanjih, in pozval k zagotavljanju humanitarne pomoči prebivalcem Gaze.
"Upam, da ga bodo strani takoj spoštovale," je papež ob koncu nedeljske redne molitve dejal o dogovoru o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi izraelskih talcev za palestinske zapornike.
Izraelski minister zaradi dogovora o premirju zapustil vlado
Izraelski skrajno desni minister Itamar Ben-Gvir je danes oznanil, da bo njegova stranka Judovska moč zaradi "nesprejemljivega dogovora" o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev zapustila vlado in koalicijo pod vodstvom izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Ben-Gvir je izstop iz vlade napovedal takoj po sklenitvi dogovora. Skrajno desna in ultranacionalistična stranka Judovska moč je objavila izjavo, v kateri je oznanila izstop iz izraelske koalicije, dogovor o prekinitvi ognja v Gazi pa označila za "kapitulacijo Izraela" v vojni proti palestinskemu gibanju Hamas in "odrekanje dosežkom izraelske vojske v tej vojni".
Vodja te stranke in minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je tako uresničil svoje napovedi, potem ko je že dan po sklenitvi dogovora v četrtek zagrozil, da bodo člani njegove stranke protestno zapustili Netanjahujevo vlado in vladajočo koalicijo.
Judovska moč ima v vladi tri ministre, v 120-članskem parlamentu pa ima šest sedežev in je del koalicije pod vodstvom Netanjahujeve stranke Likud. Koalicijo sestavlja še sedem strank, skupaj pa imajo v parlamentu 62 sedežev. Večina koalicije v parlamentu tako z njihovim odhodom ni neposredno ogrožena, vendar pa bo oslabljena.
Dodatna trenja zaradi sklenitve dogovora bi morda lahko povzročil tudi skrajno desni finančni minister Bezalel Smotrič, ki vodi koalicijsko stranko verskega sionizma.
Smotrič je v petek po poročanju izraelskih medijev dosegel dogovor z Netanjahujem, da njegova stranka ne bo zapustila vlade, vendar je v zameno za to zahteval "popoln povratek v vojno" in ohranjanje nadzora nad dobavo humanitarne pomoči v Gazo. Netanjahu je dan zatem v soboto dejal, da si Izrael ob podpori ZDA pridržuje pravico nadaljevati vojno v Gazi.
Rešilno bilko je premierju na drugi strani ponudil vodja izraelske opozicije Jair Lapid. "Dobili boste vse varnostne mreže, ki jih potrebujete za sklenitev dogovora o talcih. To je pomembnejše od vseh nesoglasij, ki smo jih kdajkoli imeli," je po sklenitvi dogovora v četrtek zapisal na omrežju X in Netanjahuja ter njegovo vlado pozval, naj se ne pusti ustrahovati skrajno desnim članom koalicije.