Tretjina vojakov, ki jih je Severna Koreja novembra poslala v rusko regijo Kursk, je mrtvih ali ranjenih, je povedal ukrajinski predsednik Volodmir Zelenski. Številko je potrdil tudi vodja estonske vojaške obveščevalne službe Ants Kiviselg.
To sicer ne pomeni, da severnokorejskih vojakov ne gre jemati resno, je ocenil ukrajinski vojak in filmar Volodimir Demčenko, ki pravi, da so izjemno dobro izurjeni strelci.
V Rusijo je Severna Koreja poleg približno 12 tisoč vojakov poslala tudi protitankovske oklepnike, havbice, raketne lanserje in vozila za protizračno obrambo. Časnik Forbes poroča, da okoli 20 tisoč ukrajinskih vojakov v ruski regiji Kursk po šestih mesecih srditih bojev še vedno nadzira okoli 400 kvadratnih kilometrov veliko ozemlje.
Velike izgube v vrstah pehote
Prvi napadi severnokorejskih vojakov so bili zabeleženi decembra lani. Vojaki so peš preko zasneženih njiv jurišali na ukrajinske položaje. Navkljub velikim izgubam so s takimi napadi nadaljevali in pregnali številčno šibkejše Ukrajince iz najmanj ene vasi na fronti.
Takšni napadi brez oklepnih vozil pa niso značilni le za Severno Korejo. Ukrajinski droni namreč nadzirajo večji del frontne črte in je zato ruskim in severnokorejskim oklepnikom praktično nemogoče priti na fronto. "Tanki enostavno ne morejo priti do položajev, s katerih bi lahko krenili v napad," je zapisal ruski bloger. Droni jih namreč onesposobijo že več kilometrov pred tem.
Zaradi tega največje breme v bojih nosijo pehotni vojaki. Več kot 200 severnokorejskih vojakov naj bi bilo ranjenih že samo ob prvem napadu v Kursku. Do sredine januarja naj bi jih bilo ranjenih ali ubitih že okoli 3800.
Ali ranjence ubija lastna vojska?
Nekateri zajeti vojaki pričajo o okrutnosti ruske in severnokorejske vojske, je povedal Zelenski. "Ruske in severnokorejske sile v glavnem ubijajo svoje ranjence, s čimer želijo zatreti vse sledi sodelovanja Severne Koreje v vojni proti Ukrajini," trdi ukrajinski predsednik.
Ranjeni Severni Korejci včasih storijo tudi samomor, da tako svojim soborcem prihranijo grozljivo dejanje. "Izjemno so čvrsti. Ko so ranjeni, sledijo navodilom: izvlečejo iglo, si poleg glave postavijo bombo in lahko noč," piše Demčenko.
Verjetno pa bi bile izgube med severnokorejskimi vojaki še večje, če ne bi bili tako dobri strelci. Za razliko od slabo izurjenih ruskih rekrutov se je namreč severnokorejski vojak leta pripravljal na vojno. "Statistike o manjših dronih, ki so jih sestrelili, pričajo o tem," trdi Demčenko.
Kljub temu pa ukrajinska majhna eksplozivna brezpilotna letala še vedno povzročajo izgube nasprotniku. In te bi bile še večje, če jih Severni Korejci ne bi toliko zrušili. Možno je, da bo 11. korpus ruske vojske v Kursku potreboval okrepitve. Ni znano, ali se je Pjongjang obvezal, da bo poslal še več vojakov na pomoč Rusom. Verjetno bi lahko bil za to motiviran, saj naj bi Rusija v zameno za človeško silo s Severno Korejo delila svojo ključno vojaško tehnologijo.