Papež Frančišek je danes pozdravil moč vere pri reševanju sporov in spodbujanju miru. Po njegovem prepričanju imajo predvsem religije nalogo spodbujati mirno sobivanje v svetu, ki ga razdirajo spori in razdori.
"Če bi voditelji narodov izbrali pot dialoga z drugimi, bi bil to odločilen prispevek h končanju konfliktov, ki prinašajo trpljenje vsem narodom," je v svojem nagovoru na medverskem srečanju dejal poglavar rimskokatoliške cerkve. Harmonija med verami lahko obogati človeštvo in mu pomaga premagati krivico, konflikte, degradacijo okolja in preganjanje, je poudaril Frančišek.
Srečanja s papežem, ki je potekalo v bližini mongolske prestolnice v gledališču Hun, zasnovanem v okrogli obliki nomadskega bivališča "ger", so se udeležili predstavniki glavnih religij v Mongoliji. Poleg verskih voditeljev budizma in šamanizma so bili prisotni tudi predstavniki islama, judovstva, krščanskih veroizpovedi in ruske pravoslavne cerkve v Ulan Batorju. Vsi so poudarili pomen harmoničnega sobivanja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Popoldne je Frančišek, ki zaključuje obisk v Mongoliji, v areni v Ulan Batorju obhajal še sveto mašo, na kateri se je zbralo približno 2000 ljudi, med katerimi so bili tudi verniki iz bližnjih azijskih držav. Papež jim je zagotovil "bližino in podporo celotne Cerkve".
Frančišek se je ob tem obrnil tudi na kitajske vernike, pri čemer je poslal "topel pozdrav plemenitemu kitajskemu ljudstvu". "Ljudem želim vse najboljše," je dejal papež. "Kitajske katoličane prosim, da ste dobri kristjani in dobri državljani," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Papež, ki si po poročanju AFP med obiskom Mongolije prizadeva tudi za okrepitev vezi Vatikana s Pekingom, je že ob prihodu v Mongolijo v petek sosednji Kitajski, s katero Sveti sedež nima uradnih vezi, poslal sporočilo "enotnosti in miru".
Frančišek je kot prvi poglavar Cerkve na obisku v Mongoliji, ki ga bo sklenil v ponedeljek. To je že njegova 43. pot v tujino in četrta letos.