Francosko tožilstvo za Marine Le Pen zahteva zapor in petletno prepoved kandidiranja na volitvah

STA, Va
13.11.2024 22:11

Političarka je zahtevo tožilstva označila za nezaslišano, tožilcem pa očitala, da skušajo uničiti njeno stranko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če bo sodišče sledilo zahtevi tožilstva, se 56-letna Marine Le Pen leta 2027 ne bo mogla še četrtič potegovati za položaj francoske predsednice.
Reuters

Francosko tožilstvo je danes za nekdanjo vodjo skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen zahtevalo pet let zapora in petletno prepoved kandidiranja na volitvah. Gre za primer fiktivnega zaposlovanja asistentov poslancev njene stranke v Evropskem parlamentu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Tukaj smo na sodišču in zakon velja za vse," je vztrajal tožilec. Zahteval je, da bi kazen veljala od trenutka obsodbe, tudi če se bo Le Pen na odločitev sodišča pritožila. Če bo sodišče ugodilo zahtevi tožilstva, se 56-letna političarka leta 2027 ne bo mogla še četrtič potegovati za položaj francoske predsednice.

Tožilstvo je zahtevalo tudi, da se Nacionalnemu zboru naloži globa dveh milijonov evrov.

Le Pen vse očitke iz obtožnice zanika. Zahtevo tožilstva je v prvem odzivu označila za nezaslišano, tožilcem pa očitala, da skušajo uničiti Nacionalni zbor. "Mislim, da je želja tožilcev odvzeti Francozom možnost, da bi volili, kogar želijo," je dejala po poročanju AFP.

Sojenje Le Pen in drugim vodilnim v stranki se je začelo konec septembra. Obtožnica se nanaša na zaposlovanje asistentov strankinih evropskih poslancev, ki pa nato niso opravljali tega dela.Skupaj z Le Pen je na zatožno klop sedlo še več kot 20 ljudi, vključno s trenutnimi in nekdanjimi poslanci v nacionalnem in Evropskem parlamentu. Med njimi je več vidnih posameznikov in članov stranke, vključno z očetom Marine Le Pen in ustanoviteljem stranke Jean-Marie Le Penom ter županom Perpignana Louisom Aliotom.

Tožilstvo jim očita, da so vzpostavili sistem, s katerim so pogodbe asistentov evropskih poslancev med letoma 2004 in 2016 zagotavljali sodelavcem stranke, ki so se ukvarjali z delom v stranki in ne z evropskimi zadevami, kar predstavlja kršitev pravil EU. Celoten znesek neustrezno porabljenega denarja se giblje blizu sedmih milijonih evrov.

Le Pen je že pred leti odstopila z mesta predsednice stranke. Doslej je že trikrat nastopila na predsedniških volitvah. Politika njene stranke zajema spodbujanje ukrepov proti priseljevanju, kot je omejevanje socialne podpore na francoske državljane, krepitev reda ter nižanje davkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta