Države skupine G7 so se danes na vrhu v dvorcu Elmau v Bavarskih Alpah dogovorile za prepoved uvoza ruskega zlata, s čimer želijo še okrepiti sankcije proti Moskvi in ohromiti njen vojaški stroj v Ukrajini. Po oceni ZDA je zlato namreč drugi največji izvozni artikel Rusije in pomemben vir prihodkov Kremlja.
Skupina G7 bo skupaj prepovedala uvoz ruskega zlata, glavnega ruskega izvoznega artikla, ki tej državi prinaša več deset milijard dolarjev, je na Twitterju sporočil ameriški predsednik Joe Biden.
Po besedah britanskega premierja Borisa Johnsona, bo skupni ukrep "neposredno prizadel ruske oligarhe in udaril po srcu vojaškega stroja predsednika Vladimirja Putina".
Voditelji G7 vrh začeli s posmehovanjem Putinu
Voditelji držav skupine G7 so se na kosilu ob današnjem začetku vrha posmehovali ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki veliko da na svoj mačistični videz. Šalili so se, da bi si morali zavihati rokave na srajcah ali pa celo bolj sleči.
"Suknjiči gor? Suknjiči dol? Ali se bomo slekli?" je vprašal britanski premier Boris Johnson, ko je sedel za mizo. Kanadski premier Justin Trudeau je predlagal, da počakajo na uradno fotografiranje preden se slečejo, nakar pa se je Johnson pošalil, da morajo pokazati, da so "bolj možati od Putina".
"Naredili bomo še goloprse posnetke na konju," je nadaljeval Trudeau in se šalil iz znane Putinove fotografije iz leta 2009, ko je jezdil na konju zgoraj brez. "Pokazati jim moramo svoje prsi," je k temu pristavil Johnson.
"Jahanje je najboljše," pa je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki pa se vendarle ni opredelila do samega vprašanja, ali se sleči do pasu ali ne, o katerem so morda še naprej razpravljali za zaprtimi vrati.
Ukrep je sicer najprej predlagala Velika Britanija, kasneje pa so se ji pridružile tudi Kanada, Japonska in ZDA. Ostale države skupine se bodo ukrepu uradno pridružile v torek, ko bo na sporedu tudi uradna predstavitev novega paketa sankcij proti Rusiji.
Glede na osrednjo vlogo Velike Britanije v mednarodni trgovini z zlatom in vzporedne ukrepe ZDA, Japonske in Kanade, bo imel ta ukrep po oceni Londona "globalni doseg, saj bo to blago izključil iz uradnih mednarodnih trgov".
G7 z infrastrukturno pobudo za protiutež Kitajski
Voditelji članic G7, ki zasedajo na Bavarskem, so se dogovorili za vzpostavitev pobude za pospeševanje vlaganj v infrastrukturo, kar naj bi bila tudi protiutež podobni kitajski pobuda Pas in cesta, s katero si Peking povečuje vpliv med revnejšimi državami v svetu. Projekt bo vreden 600 milijard dolarjev, je naznanil predsednik ZDA Joe Biden.
"Skupaj s partnerji v G7 nameravamo zbrati 600 milijard dolarjev do leta 2027 za investicije v infrastrukturne projekte v svetu," je sporočil Biden v okviru vrha skupine sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav, ki poteka na bavarskem gradu Elmau.
Projekt so naslovili kot Partnerstvo za globalno infrastrukturo (PGII), projekt pa bo namenjen "zmanjševanju zaostanka v razvoju infrastrukture v državah v razvoju in za krepitev globalnega gospodarstva". Na ta način pa si bodo v članicah skupine G7 zagotovili določeno gospodarsko varnost, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočili iz Bele hiše.
Zlato je za Rusijo pomemben izvozni artikel in pribežališče v času gospodarskih pretresov. Od nastopa zahodnih sankcij proti Rusiji je veliko število najbogatejših Rusov pohitelo s pretvorbo svojega premoženja v zlato, da bi se tako izognili posledicam finančnih omejitev.
Po podatkih Bele hiše je rusko zlato leta 2020 predstavljalo približno pet odstotkov vsega izvoza zlata, medtem ko je 90 odstotkov tega izvoza pristalo v državah skupine G7, zlasti v Veliki Britaniji, še navaja AFP.