Hrvaška policija zavrača očitke o nasilju nad prebežniki: Trdijo, da ima država izrazito dobre odnose z islamsko skupnostjo

A.L., STA
13.05.2020 18:34

Že včeraj smo poročali, da naj bi hrvaška policija z barvnim sprejem risala križe na glave migrantov, ki poskušajo prestopiti mejo med Bosno in Hercegovino ter Hrvaško. Kot so izpostavili pri Guardianu, so Združeni narodi zahtevali od hrvaške vlade preiskavo o domnevnih zlorabah migrantov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Guardian je na svoji spletni strani objavil tudi več fotografij, na katerih je videti ljudi, ki imajo na glavi z oranžnim sprejem narisane križe. Kot so dodali, so fotografije dobili od humanitarnih organizacij kot dokaz o najnovejših ponižanjih migrantov na balkanski poti s strani hrvaške policije. "Očitno je, da je eden ciljev takšnega obnašanja ponižati begunce in migrante, ki skušajo prečkati mejo," je za časnik izjavil Jack Sapoch iz nevladne organizacije No Name Kitchen (NNK), ki deluje v Veliki Kladuši v BiH blizu meje s Hrvaško. Sapoch je tudi član nevladne skupine proti nasilju ob meji (Border Violence Monitoring Network), še piše časnik.
Sapoch ocenjuje, da hrvaški policisti uporabljajo sprej, da bi označili tiste, ki skušajo znova prečkati mejo. Druga možnost je po njegovem, da želijo migrante, med katerimi prevladujejo muslimani, psihološko prizadeti s križem kot verskim simbolom. Slednje je posebej zaskrbljujoče, poudarja.
{facebookpost}https://www.facebook.com/NoNameKitchenBelgrade/posts/975715542826730{/facebookpost}
"Nasilno zavračanje je protizakonito, širitev covida-19 pa ni opravičilo za še bolj nasilen odnos do teh ljudi. To je nesprejemljivo," je dejal Sapoch.
Guardian je poročal, da poskušajo skupine migrantov vsako noč iz BiH vstopiti na Hrvaško, tam pa jih pričakajo enote hrvaške policije, opremljene s pištolami, palicami in očali za nočno opazovanje. Migranti prehod čez mejo imenujejo igra, čeprav gre za zelo nevaren podvig, dodaja časnik.

Hrvaška policija v preteklosti že večkrat neutemeljeno zavrnila vse navedbe medijev

Na račun hrvaške policije, ki ne dovoli nezakonitih vstopov v državo, že dlje časa letijo obtožbe, da migrantom pri zavračanju na meji odvzema denar in mobilne telefone, nekaterim tudi čevlje. Sistematično nasilje nad migranti, ki vključuje tudi pretepanje ljudi, so dokumentirali humanitarni delavci in uslužbenci Združenih narodov, še piše časnik.
Agencija ZN za begunce (UNHCR) je zelo zaskrbljena zaradi prijavljenega nasilja in ravnanja hrvaške policije z migranti in begunci. V poročilih izpostavljajo težave pri obravnavanju prošenj za azil, prekomerno uporabo sile, identifikacijo ranljivih posameznikov in obravnavo otrok brez spremstva, je povedal regionalni uradnik za odnose z javnostmi UNHCR za osrednjo Evropo Zoran Stevanović.
Med septembrom lani in januarjem letos so hrvaškim oblastem prijavili več kot sto primerov nezakonitega zavračanja ljudi iz Hrvaške v BiH in Srbijo. Od hrvaške vlade so zahtevali neodvisno preiskavo o domnevnih kršitvah pravic in zlorabah, da bi ugotovili, kaj se dejansko dogaja ob meji.
Hrvaška policija je v preteklosti že večkrat neutemeljeno zavrnila vse navedbe medijev in humanitarnih organizacij o domnevnem policijskem nasilju nad migranti na svoji meji. Tudi danes so ocenili, da je prispevek Guardian še ena v vrsti obtožb, ki ne temeljijo na dejstvih. Menijo, da so obtožbe o poniževanju migrantov na podlagi vere tudi nevarne.
"Na pretenciozni način, z neobjektivnimi in senzacionalističnimi prispevki obtožujejo hrvaške policiste ksenofobije. Posebej absurdno je, ker se obtožbe pripisujejo uslužbencem države, ki ima izrazito dobre in prijateljske odnose z islamsko skupnostjo," so zapisali na spletni strani hrvaškega notranjega ministrstva.

"Navedbe iz prispevka niso resnične"

Kot posebej skrb zbujajoče so ocenili, da je prispevek, ki po njihovi oceni očitno spodbuja k verski nestrpnosti, objavljen med svetim mesecem ramazanom. Posebej jih je osupnilo, do katere mere je šel avtor prispevka s svojimi konstrukti, ki so jih najostreje obsodili. Kot so dejali, avtorja zaradi njegovih dosedanjih prispevkov nimajo za profesionalnega in objektivnega poročevalca.
Tako kot v vseh dosedanjih primerih obtožb na račun hrvaške policije so nemudoma preverili navedbe in ugotovili, da hrvaška policija ni zaznala gibanja migrantov in izvajala nobenih dejavnosti, povezanih z migranti, v času, o katerem piše britanski časnik. "Navedbe iz prispevka niso resnične, ker se niso zgodile zaradi ravnanja hrvaške policije," so še zapisali.
Kot so dodali, dve nevladni organizaciji, na kateri se sklicuje Guardian, redno obtožujeta policije vseh držav, ki so na balkanski migrantski poti, zaradi ravnanja z migranti. Obtožbe pa nimajo podatkov, ki jih je možno raziskati, so dodali. UNHCR niso omenjali.
Poudarili so, da hrvaška policija spoštuje temeljne pravice in dostojanstvo migrantov ter jim omogoča pristop k sistemu mednarodne zaščite, če je to potrebno, v skladu s splošnimi dokumenti o človekovih pravicah ter zakonodajo Evropske unije in Hrvaške.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta