Industrija parfumov pod drobnogledom švicarskih organov

STA, A.L.
08.03.2023 13:38

Švicarska komisija za varstvo konkurence preiskuje nekaj največjih imen v industriji parfumov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Sumijo jih namreč kartelnega dogovarjanja pri oblikovanju cen. V preiskavi sodelujejo tudi organi iz ZDA, Velike Britanije in EU.

Med preiskovanimi podjetji so švicarska Firmenich International in Givaudan, ameriški International Flavors & Fragrances ter nemški Symrise, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Firmenichu, ki velja za enega največjih svetovnih proizvajalcev dišav in parfumov, so potrdili, da so organi pregona nenapovedano obiskali njihove pisarne v Franciji, Švici in Veliki Britaniji. "Pozorno spremljamo situacijo in sodelujemo s preiskovalci," so zapisali in dodali, da več informacij zaenkrat ne morejo deliti z javnostjo.

Preiskavo so potrdili tudi v Givaudanu, kjer so prav tako poudarili polno sodelovanje z oblastmi. "V Givaudanu smo predani najvišjim etičnim in poslovnim standardom," so dodali.

Če se bodo sum potrdili, podjetjem grozi visoka globa

Švicarska komisija za varstvo konkurence med drugim sumi, da so podjetja "usklajevala cenovno politiko in konkurenci onemogočala oskrbo določenih kupcev".

"S preiskavo bomo ugotovili, ali je res prišlo do kršitve konkurenčnih pravil," so sporočili iz švicarske komisije, ob tem pa poudarili, da do tedaj velja domneva nedolžnosti.

Če se bodo sumi o kartelnem dogovarjanju potrdili, podjetjem grozi visoka globa, še poroča AFP. Tista podjetja, ki bodo sodelovala s komisijo za varstvo konkurence, pa bodo deležna imunitete.

Družba Firmenich je bila ustanovljena leta 1895, pod njeno okrilje pa spadajo znani parfumi, kot so Angel Thierryja Muglerja, Armanijev Acqua di Gio in Kenzov Flower. Švicarsko podjetje je sicer ravno v procesu združevanja z nizozemskim podjetjem DSM, še navaja AFP.

Prejšnji teden so iz podjetja sporočili, da so se prihodki v prvih šestih mesecih poslovnega leta 2022-2023 povečali za 10,5 odstotka na 2,4 milijarde frankov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta