Južnokorejske oblasti so danes po večurnih napetostih vendarle pridržale predsednika Yoon Suk-yeola, ki ga želijo zaslišati po njegovi arbitrarni razglasitvi vojnega stanja v začetku decembra lani. Suspendirani predsednik, o razrešitvi katerega trenutno odloča ustavno sodišče, je sporočil, da je pristal na zaslišanje, da bi preprečil prelivanje krvi. Južna Koreja je zavoljo teh peripetij zdrsnila v najhujšo politično krizo zadnjih desetletij, poroča slovenska tiskovna agencija STA.
Preiskovalci so po neuspelem poskusu v začetku meseca danes Yoon Suk-yeolu izročili nalog za pridržanje in ga pospremili na zaslišanje na urad za boj proti korupciji po večurnih napetostih. Pred predsedniško palačo v Seulu so jim namreč vstop v poslopje preprečevali predsednikovi varnostniki in tisoči podpornikov. Prek številnih ovir se je preiskovalcem med drugim uspelo prebiti tudi s pomočjo lestev in rezalnikov žic. Glavno stavbo v Seulu naj bi jim na koncu uspelo doseči prek ene od pohodniških poti za zadnjim delom poslopja, poročajo tuje tiskovne agencije. Pri aretaciji je sodelovalo okoli 3000 policistov, zgodili so se tudi "fizični obračuni med preiskovalci in Yoonovimi podporniki", je na kratko navedla agencija Yonhap, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Z njegovim pridržanjem se končuje večtedenski konflikt med njim in oblastmi. Yoon je tako postal prvi predsednik v zgodovini države, ki so ga pridržali, medtem ko je zasedal položaj. Kot je sporočil v posnetku, objavljenem po aretaciji, je pristal na zaslišanje, da bi preprečil prelivanje krvi, kljub temu pa še naprej meni, da gre za nezakonito preiskavo.
Preiskovalci iz posebnega urada za preiskovanje korupcije visokih uradnikov Yoon Suk-yeola že zaslišujejo v zvezi z neuspelim poskusom uvedbe vojnega stanja v državi, zaradi katerega se sooča z obtožbami vstaje in zlorabe položaja. Yoon ima pravico do molka, ki jo po navedbah zasliševalcev tudi izkorišča. Preiskovalci ga lahko zadržijo do 48 ur, po tem pa imajo možnost sodišču podati prošnjo za daljše, 20-dnevno pridržanje. V nasprotnem primeru bi se predsednik lahko vrnil v svojo rezidenco.
Yoon se, da bi se izognil pridržanju, v torek ni pojavil že na ustavnem sodišču, kjer se je začel formalni postopek odločanja o njegovi razrešitvi, ki so jo pred tem izglasovali poslanci. Ker suspendiranega predsednika nanjo ni bilo, je prva obravnava trajala le nekaj minut. Nadaljevanje procesa je zdaj predvideno za jutri.
Spomnimo, da je predsednik 3. decembra nepričakovano razglasil vojno stanje, ki ga je parlament v nekaj urah odpravil. Poslanci so nato predsednika odstavili, ustavno sodišče pa je pričelo postopek njegove razrešitve, ki ga mora končati v 180 dneh. V primeru potrditve bi v Južni Koreji sledile nove volitve.
Medtem je položaj vršilca dolžnosti predsednika najprej zasedel Han Duck-soo. Vendar je bil kmalu odstavljen, potem ko so mu opozicijski poslanci očitali, da ni zapolnil prostih sodniških mest na ustavnem sodišču, kar so videli kot poskus zapletanja postopka obtožbe. Od konca minulega leta je tako vršilec dolžnosti predsednika nekdanji finančni minister in podpredsednik vlade Choi Sang-mok. (zur)