(REKLI SO) Peter Frankl: Golob in Boštjančič, srečno

DR
15.01.2025 16:00

Peter Frankl, direktor in glavni urednik Financ, o nepremičninskem davku

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

"Veliko sreče. Robert Golob in njegov finančni minister Klemen Boštjančič je bosta res potrebovala v velikih količinah, da bi se jima uresničile pobožne želje, da bi z obdavčevanjem nepremičnin, torej z novim davčnim virom, povečala njihovo dostopnost oziroma pripomogla k nižjim cenam, hkrati pa razrahljala dohodninsko lestvico tako, da bi se zaposlenim povišale plače.

Peter Frankl
Marko Crnkovič

Najprej dobra novica: dolgo je trajalo, da so tudi v vladi dojeli, da je pomembna cokla za slovenski razvoj in produktivnost dejstvo, da so že za spoznanje nadpovprečne plače v Sloveniji preveč obremenjene, višje ko so, bolj so obremenjene kot pri naših sosedah – zato se, preprosto rečeno, ne splača kaj dosti pretegniti. /.../ Iluzorno je pričakovati, da bo obdavčevanje nepremičnin, v katerih lastnik ne biva, pripomoglo k nižjim cenam stanovanj, s čimer bi ta postala bolj dostopna. To je sicer lahko eden od dejavnikov, ki bi utegnili malo pripomoči k ustavljanju censkega stampeda, a lahko bi deloval le v kombinaciji z drugimi ukrepi, ti pa so povezani predvsem s povečanjem ponudbe stanovanj, tako socialnih kot tržnih. Obdavčevanje samo lahko pripelje tudi do nasprotnega učinka – če lastnino bolj obremeniš, bo najemnik plačal več, ker bo rentnik prevalil stroške nanj, s tem se verjetno vsaj deloma izničijo pozitivni vplivi novega davka – to je povečanje ponudbe, lastniki naj bi namreč z novim davkom, da bi se izognili obremenitvam ali jih vsaj deloma zmanjšali, bili motivirani, da stanovanja oddajajo dolgoročno in da ne bi bila prazna. /.../ Seveda lahko pričakujemo, da bodo lastniki stanovanj ta prepisovali na svoje potomce, v katerih ti v veliko primerih bivajo že zdaj, in tako ta več ne bodo nadaljnja stanovanja."

Vir: Finance

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta