Koronavirus turistom zaprl najbolj priljubljena potovanja, v nekatere države ni mogoče že 40 tednov ...

STA, VČ
08.03.2021 14:26
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Turistični sejem v Bangkoku marca 2021.
EPA

Zaradi omejitvenih ukrepov, ki so jih države uvedle v želji preprečiti širjenje okužb z novim koronavirusom, je po podatkih Svetovne turistične organizacije (UNWTO) za mednarodni turizem po vsem svetu v celoti zaprta tretjina destinacij.

Leto dni po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija izbruh koronavirusa označila za pandemijo, ostaja popolnoma zaprtih 69 od 217 destinacij po svetu, so pri UNWTO zapisali v najnovejšem poročilu o omejitvah pri potovanjih.

Še približno tolikšno število destinacij je "deloma zaprtih".

Med 69 popolnoma zaprtimi destinacijami je 38 takšnih, ki imajo meje zaprte že najmanj 40 tednov. Gre predvsem za destinacije na območju Azije in Pacifika, njihovo število pa je še enkrat višje kot v Evropi, ki jo je pandemija covida-19 v okviru drugega in tretjega vala v zimskih mesecih močno prizadela.

V Afriki je svoje meje tesno zaprlo 11 destinacij, v obeh Amerikah 10, na Bližnjem vzhodu pa tri, še navaja organizacija, ki deluje pod okriljem ZN.

1. februarja so imele svoje meje za turiste iz tujine popolnoma zaprte štiri od desetih najbolj priljubljenih držav, to so Nemčija, Kitajska, Kanada in Rusija. Delno zaprtih je pet: ZDA, Hongkong, Francija, Italija in Nizozemska, medtem ko Združeno kraljestvo zahteva negativni rezultat testa, ki se pogosto kombinira s karanteno.

Pri UNWTO opažajo, da je pojav novih različic virusa obrnil trend sproščanja omejitev pri potovanjih. Generalni sekretar UNWTO Zurab Polilikašvili je pozval k "varnemu in odgovornemu ponovnemu zagonu sektorja, od katerega je odvisno več milijonov podjetij in delovnih mest". Omejitve pri potovanjih bi morale temeljiti na podlagi najnovejših podatkov in analiz in biti predmet doslednega preverjanja, meni.

Število mednarodnih prihodov turistov se je v koronskem letu 2020 po podatkih UNWTO zmanjšalo za 74 odstotkov. Največji padec je bilo opaziti na območju Azije in Pacifika, za 84 odstotkov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta