Mali distributerji so sporočili, da je ukrep zanje nesprejemljiv in nevzdržen ter prinaša velike izgube.
Izgub ne bo preprečila niti omejitev najvišje veleprodajne cene goriv, ki jo je vlada določila danes, so še sporočili iz združenja.
Veleprodajne cene na bencinskih črpalkah po novem ukrepu vlade ne smejo biti višje od končne maloprodajne cene, kot jo predpisuje uredba za maloprodajna mesta zunaj avtocest.
"Takšen ukrep predvideva, da bodo mali distributerji gorivo kupovali in prodajali po isti ceni. To za nas pomeni nadaljnje izgube, ker se ne upošteva naših stroškov, med katerimi so predvsem stroški prevoza goriva," so pojasnili v združenju.
Nadaljnje poslovanje malih distributerjev pod takšnimi pogoji nevzdržno
Dodali so, da je skupna izguba vseh 50 članov združenja med 7. in 20. junijem znašala 5,8 milijona kun (770.000 evrov). Ocenjujejo, da se bo v obdobju od 21. junija do 5. julija povzpela do 16,5 milijona kun (2,19 milijona evrov).
"Nesprejemljiva je teza, da so mali distributerji goriva v minulem letu ustvarili velike prihodke, medtem ko nikjer ne omenjajo stroškov. Res je, da so skupni prihodki članov združenja v letu 2021 znašali dve milijardi kun (270 milijonov evrov), a so se stroški povečali za 1,9 milijarde kun (250 milijonov evrov)," so zapisali.
Poudarili so, da je nadaljnje poslovanje malih distributerjev pod takšnimi pogoji nevzdržno in da bodo "zagotovo šli v zapiranje bencinskih postaj".
Predsednik združenja Armando Miljavac rešitev vidi v tem, da država malim distributerjem po sprejemljivih cenah proda gorivo iz rezerv, saj cisterna dizla na trgu danes stane 420.000 kun (56.000 evrov), kar je skoraj 50 odstotkov več kot pred letom dni.