Mineva leto dni od uničujočega potresa na Hrvaškem, ki je zahteval sedem življenj

STA, S. M.
26.12.2021 09:20

Na Hrvaškem se v teh dneh spominjajo rušilnih potresov, ki sta 28. in 29. decembra lani prizadela območje kraja Petrinja. V potresih je nastala ogromna gmotna škoda, umrlo pa je tudi sedem ljudi. Obnova prizadetih krajev je v polnem teku, a prebivalci Petrinje niso povsem zadovoljni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Območje Petrinje je najprej 28. decembra 2020 stresel potres z magnitudo 5,2, ki je povzročil veliko gmotno škodo. Naslednji dan pa je sledil še močnejši potres z magnitudo 6,2, ki pa je zahteval tudi sedem smrtnih žrtev, od tega pet v kraju Majske Poljane. Najmlajša smrtna žrtev je bila 13-letna deklica, ki je umrla v Petrinji, še eno življenje pa je potres zahteval v Žažini.

Potres so čutili tudi v sosednjih državah, vključno s Slovenijo. Hrvaški so priskočile na pomoč sosednje države in druge članice Evropske unije, sredstva za obnovo pa je prejela tudi iz evropskih skladov. Pomagali so številni posamezniki in podjetja iz Slovenije.

V potresih, ki jima je v naslednjih dneh in tednih sledilo še več sto popotresnih sunkov, je nastalo za 5,5 milijarde evrov gmotne škode.

Andrej Petelinšek

Prebivalci s sanacijo niso zadovoljni

Obnova je po poročanju hrvaških medijev v polnem teku, a niso vsi prebivalci zadovoljni. Trdijo, da se predvsem ruši, bolj malo pa sanira. Središče Petrinje še vedno sameva.

Do začetka tega tedna so na območju sisaško-moslavške, karlovške in zagrebške županije, ki so bile prizadete v decembrskih potresih, prejeli več kot 41.600 prijav škode. Pregledali so 39.600 objektov, od katerih jih je 4800 neuporabnih, 8600 pa začasno neuporabnih, piše na spletni strani hrvaške civilne zaščite.

EPA

Prejeli so več kot 17.700 prošenj za obnovo. Doslej so zaključili nekonstrukcijsko obnovo na 1100 objektih, v teku pa so dela na 830 hišah. Skoraj 460 objektov so v treh županijah povsem porušili.

Po besedah hrvaškega ministra za gradbeništvo Darka Horvata ti podatki pomenijo, da ne more nihče več reči, da se obnova ni začela. Pojasnil je, da so razpisi za gradnjo nadomestnih hiš v teku, ob obletnici prvega potresa pa bo stekel tudi razpis za nadomestne večstanovanjske zgradbe.

Andrej Petelinšek

"Glede na to, da je minilo skoraj leto dni od potresov, sem prepričan, da mi ne bo nerodno priti v Petrinjo na dneve hrvaškega potresnega inženirstva 28. decembra," je povedal. Tam bo predstavil, kaj je vlada naredila v preteklem letu dni in za kaj je porabila nekaj več kot milijardo kun oziroma 130 milijonov evrov. Vlada je denar zagotovila tudi za množično obnovo, a bodo za to pripravljeni šele, ko bodo končani potrebni postopki, je še povedal minister.

Na četrtkovi seji je hrvaška vlada dodelila dodatnih 4,3 milijona kun (570.000 evrov) za prehrano za sisaško-moslavško županijo. Skupaj so za ta namen porabili že 33 milijonov kun (4,4 milijona evrov). Premier Andrej Plenković in ministri so za prihodnji teden napovedali tudi obisk Petrinje, kjer bodo obeležili obletnico.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta