Tresenje tal je trajalo nekaj sekund. EMSC je še tvitnil, da je bilo žarišče potresa 48 kilometrov jugovzhodno od Zagreba. Po prvih informacijah na območju Petrinje ni bilo večje gmotne škode, poročajo hrvaški mediji.
Zagrebški seizmolog Krešimir Kuk je za regionalno televizijo N1 potrdil, da je žarišče potresa znova bilo pri vasi Strašnik v bližini Petrinje. Potrdil je, da je bila magnituda današnjega potresa 5.
"Opozarjali smo na to. Realno je bilo po tistem močnem potresu z magnitudo nad 6, pričakovati nekaj potresov z magnitudo 4 in 5", je dejal Kuk. Dodal je, da se je potrebno zavedati, da se bodo potresi vrstili še nekaj časa.
Nov potres je znova prestrašil prebivalce na prizadetem območju. Koordinator v Petrinji Domagoj Delač je za televizijo N1 dejal: "Še vedno smo v šoku. Takoj sta zavladala strah in jok. Potres ni trajal dolgo," je pojasnil in dodal, da so skoraj vsi ljudje na trgu popadali. "Precej stvari je spet poškodovanih. Ta kraj je še bolj nevaren kot prej. Iz dneva v dan je huje. Mi mladi bomo to morda lažje prenesli, a starejši ljudje sedijo in jočejo. Mislim, da je pred nami še ena neprespana noč."
Na območju Siska in Petrinje, ki se nahaja približno 50 kilometrov jugovzhodno od Zagreba, so najmočnejši potresni sunek v preteklih osmih dneh zabeležili 29. decembra. V potresu z magnitudo 6,2 je umrlo sedem ljudi. Do danes so zaradi potresa prijavili škodo na več kot 22.000 objektih.
Tla v sisaško-moslavški županiji se tresejo vse od 28. decembra, ko so zabeležili potres z magnitudo 5. Od takrat je bilo na tem območju več sto potresnih sunkov, večinoma z magnitudo med 2 in 3. Današnji sunek je bil eden najmočnejših po torkovem uničujočem potresu.
29. decembra rušilni potres
Zahodna Slavonija oziroma Siško-moslavška županija na Hrvaškem se je 28. decembra lani ob 12.20 stresla. Silovito stresla. Po potresu z magnitudo 5,2 po Richterjevi lestvici, ki je zamajal Hrvaško, so dan kasneje ljudje odpravljali posledice in se navajali na občasne šibke popotresne sunke, ko so se tla stresla dosti močneje. Epicenter potresa je bil na skoraj enaki lokaciji, moč pa 6,2 po Richterjevi lestvici. Na njej je najvišja osma stopnja, ki pomeni popolno uničenje. Prizori s tega območja so spominjali na tiste iz časov domovinske vojne v letih 1991 do 1995, ko je bila zahodna Slavonija najprej tarča silovitih srbskih napadov, potem pa tudi pod srbsko okupacijo.
Najhuje sta bili prizadeti območji mesta Petrinja, ki ima 25 tisoč prebivalcev, in Siska, ki šteje 48 tisoč ljudi. V županiji sicer živi skupno okoli 160 tisoč ljudi, v potresu 29. decembra je umrlo 7 ljudi.
Na zahodnem delu prelomnice so se tla vzdignila za 40 centimetrov
Zaradi rušilnega potresa, ki je prejšnji torek z magnitudo 6,2 stresel sisaško-moslavško županijo, se je Sisak premaknil deset centimetrov na vzhod, Petrinja pa tudi do 20 centimetrov, so potrdili strokovnjaki zagrebške geodetske fakultete. Na nekaterih območjih so se tla vzdignila za 40 centimetrov, ponekod pa znižala za 30 centimetrov.
Po izračunu, ki je narejen na podlagi satelitskih posnetkov evropske vesoljske agencije (ESA), je potres povzročil premike tal celo do 70 centimetrov, poroča danes Jutarnji list. Največji premik je zabeležen v gozdovih med kraji Slana, Glinska Poljana in Gora. Na zahodnem delu prelomnice so se tla vzdignila za 40 centimetrov, pri Petrinji pa so se znižala za 30 centimetrov, so ugotovili zagrebški geodeti. "Sisak se je premaknil z občutno manjšo intenziteto kot Petrinja. Preliminarno se je Sisak premaknil za deset, Petrinja pa za okoli 15 do 20 centimetrov," je za zagrebški časnik povedal Marin Govorčin z geodetske fakultete v Zagrebu.