Moskovsko sodišče Novi Gazeti odvzelo licenco za tiskano izdajo. Odziv: Ubili so časopis

STA, A.L.
05.09.2022 13:09

Odločitev, ki je bila sprejeta na prošnjo ruskega medijskega regulatorja Roskomnadzor, so v objavi za javnost potrdili tudi na sodišču.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Sodišče v Moskvi je razveljavilo dovoljenje časnika Nova Gazeta za tiskano izdajo, so danes sporočili iz tega vodilnega ruskega opozicijskega medija. Odgovorni urednik Dmitrij Muratov je odločitev označil za politično in dejal, da se bodo na njo pritožili.

Odločitev, ki je bila sprejeta na prošnjo ruskega medijskega regulatorja Roskomnadzor, so v objavi za javnost potrdili tudi na sodišču, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Ubili so časopis," so v pisnem odzivu sporočili iz Nove Gazete. Pri tem so dodali, da je sodišče s to odločitvijo ukradlo 30 let življenja zaposlenim pri Novi Gazeti, bralce pa prikrajšalo za njihovo pravico do informacij.

Pri Novi Gazeti so dober mesec po začetku ruske invazije v Ukrajini že prenehali z izdajanjem časopisa, z obljubo, da bodo z delom nadaljevali po koncu vojne v Ukrajini.

Muratov, lanskoletni prejemnik Nobelove nagrade za mir, je takrat odločitev za prenehanje izdajanja označil za "težko", ob tem pa nakazal, da gre za poskus "rešitve" ugledne publikacije, ki naj bi se tako izognila dokončnemu zaprtju, potem ko so prejeli dve opozorili Roskomnadzorja.

Na odločitev sodišča so se že odzvali tudi v Združenih narodih

Roskomnadzor naj bi si po poročanju AFP prizadeval tudi za prepoved delovanja spletne strani Nove Gazete in revije, ki so jo pričeli izdajati julija. Pred koncem septembra sta tako predvidena še dva sodna postopka v zvezi s tem moskovskim časnikom.

Kot poroča Nova Gazeta Europe, projekt nekdanjih sodelavcev Nove Gazete, ki neodvisno od moskovske centrale delujejo v tujini, je Muratov ob napovedi pritožbe dejal, da gre za izključno politično odločitev, ki nima zakonske podlage.

Na odločitev sodišča so se z neodobravanjem že odzvali tudi v Združenih narodih. Tiskovna predstavnica urada ZN za človekove pravice Ravina Shamdasani je potezo sodišča označila za nov udarec neodvisnosti medijev v Rusiji. Ob tem je dodala, da je delovanje ruskih medijev posebej oteženo vse od začetka vojne v Ukrajini.

Nova Gazeta je edini pomembnejši časnik v Rusiji, ki še kritizira predsednika Vladimirja Putina in njegove poteze znotraj in zunaj države. Časnik je nastal leta 1993, eden od njegovih soustanoviteljev je bil nedavno preminuli zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta