V noči na nedeljo je v Tržaški zaliv priplula ameriška letalonosilka na jedrski pogon Gerald R. Ford. Pred Trstom bo zasidrana predvidoma do jutri, od nedelje pa 4200 članov posadke v več izmenah obiskuje Trst in okolico. V nedeljo so na krov povabili predstavnike medijev, tudi Primorski dnevnik. Oficirji so nam predstavili ladjo in vojno mornarico ZDA, po uradnem delu pa smo se lahko pogovorili z nekaterimi mornarji, ki so nam pobliže predstavili delo in življenje na 333-metrski ladji.
Delo na orjaškem vojaškem plovilu ni za vsakogar. Mornarji so na njem od dveh do petih let. Člani posadke, ki se ukvarjajo z letali, pa ostanejo na ladji povprečno od pet do sedem let, saj prvi dve leti porabijo za urjenje. Vincent se ukvarja z oskrbo. Po navadi prejemajo dostave z drugih ladij, najzanimivejše pa so dostave s helikopterji. Tudi ti sicer priletijo z bližnje ladje in ne s kopnega. Italijansko govoreče novinarje je najbolj zanimal Vincenzo, saj je bil edini, ki je govoril italijansko. Rodil se je namreč v Italiji ameriškemu očetu in italijanski materi. Na letalonosilki skrbi za reaktorja, posadko pa je primerjal z veliko družino. Obiska Trsta se je zelo veselil, saj je pogrešal dober espresso in je načrtoval srečanja s tržaškimi prijatelji. Jaylyn je "tehnik katapultov" in je ocenil, da je to "nedvomno najboljša služba na ladji". Na mnogo vprašanj sicer iz varnostnih razlogov ni smel odgovoriti. Njegova zadolžitev je vzdrževanje sistemov, saj morajo štirje katapulti vedno delovati brezhibno. Vsako izmed okoli sedemdeset letal na krovu lahko vzleti s katerim koli katapultom. Tehniki namreč prilagodijo moč sunka in pri vzletu pomagajo težjim bojnim letalom in tistim, ki so le navidezno težji, a so v resnici lažji - taka sta tovorni Greyhound in nadzorni Hawkeye. Tudi Jaylyn je odmor v Trstu nestrpno pričakoval, saj je hotel okusiti ribje specialitete in italijansko kavo. Pravočasno smo ga poučili, da v Trstu ne sme naročiti espressa, temveč "nero".
Pred odhodom smo si ogledali še hangar. Letalci in tehniki so vzdrževali helikopterje in bojna letala, dva mornarja pa sta na ves glas predvajala glasbo. Tega po navadi ne počnejo. V hangarju je namreč že nastajala vrsta mornarjev, ki so čakali na izkrcanje, da bi si v mestu privoščili oddih. Da bi bilo čakanje manj dolgočasno, sta mornarja postala didžeja. V hangarju je zanimanje medijske delegacije vzbudila stojnica s spominki. "Obiskovalci so nas vedno spraševali, ali bi lahko kaj kupili za spomin," je David, vodja medijskega oddelka, opisal odločitev za prodajno stojnico, ki nudi majice, puloverje, skodelice, čepice in vžigalnike.
Največja letalonosilka na svetu po Sredozemlju pluje od junija. Ameriški mornarici je bila predana leta 2017, prvič je zaplula pred letom dni. Poveljnik njene enote, kontraadmiral Erik Eslich, je dejal, da načrtujejo ZDA tovrstne obiske več mesecev vnaprej in obisk Tržaškega zaliva ni odziv na aktualno dogajanje v Ukrajini. Namen je potrditi zvestobo ZDA Natu in evropskim zaveznikom.
Ladjo sta kontraadmiral in kapetan Rick Burgess opisala kot "največjo, najhitrejšo, najnovejšo". Letalonosilka Ford je prva istoimenskega razreda, ki bo počasi nadomestil letalonosilke razreda Nimitz, ki so ga ameriški inženirji zasnovali že v 60. letih prejšnjega stoletja. Razred Ford je povsem nov projekt in premore znatno sodobnejšo tehnologijo. Tako ima velika gostja Tržaškega zaliva povsem nov reaktor, "katapulti" pa ne delujejo več na paro, temveč s pomočjo elektromagnetov.