Najdaljši poleti na svetu bodo kmalu trajali še dlje: Qantas vabi potnike na 20-urni let

Gregor Grosman Gregor Grosman
19.01.2025 13:26

Sunrise, kar v prevodu pomeni sončni vzhod, se imenuje projekt priprave najdaljše direktne komercialne letalske povezave, ki jo namerava avstralski prevoznik prvič opraviti že prihodnje leto. Če bo pravočasno dobil naročena letala.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letalska družba Singapore Airlines je bila več let vodilna, ko je bil govor o najdaljšem direktnem letu med dvema mestoma. To se utegne že kmalu spremeniti. 
Reuters

Pri spletnem portalu Aviation Week so nedavno objavili lestvico najdaljših in najkrajših direktnih poletov na svetu, ki je temeljila na podatkih, zbranih pri družbi OAG. Trenutno najdaljši komercialni direktni let na svetu je opravil letalski prevoznik Singapore Airlines, ki je z letalom Airbus A350-900 poletel z letališča John F. Kennedy v New Yorku in po 18 urah in 50 minutah leta ter 15.332 kilometrih pristal na letališču Changi v Singapurju. Rekordno dolg polet so opravili že leta 2021, pred tem je za najdaljšega veljal polet prav tako iz New Yorka v Singapur, le da z drugega letališča. Newark je tri kilometre bližje ciljni destinaciji od letališča JFK, in tako je bil od leta 2018 do 2020 ta polet najdaljši. Zanimivo je, da ga je prav tako izvedla družba Singapore Airlines. Omenjeni let je sedaj drugi na lestvici, tretje mesto pa pripada neposredni povezavi med novozelandskim Aucklandom in Doho. 14.526 kilometrov dolg polet ima na urniku Qatar Airways, tudi ta prevoznik je sprva uporabljal tip letala A350-900, medtem pa so ga nadgradili na varčnejši in prostornejši model A350-1000. 

In prav varčnost sodobnih potniških letal, ki zahvaljujoč tehnološkemu napredku omogočajo prepeljati več potnikov in pri tem porabiti manj goriva, je razlog, da bodo direktni komercialni leti lahko še daljši. Pri avstralski družbi Qantas je v teku projekt Sunrise, katerega cilj je z letom brez postanka povezati Sydney z Londonom in New Yorkom. In to že leta 2026. Povezava do Londona je daljša, potniki bodo v zraku skoraj 20 ur, med letom pa bodo kar dvakrat lahko opazovali sončni vzhod. Od tod tudi poimenovanje projekta.

Reuters

Pri Quantasu so se leta 2017 obrnili na proizvajalca Boeing in Airbus z željo, naj razvijeta širokotrupno potniško letalo z ultradolgim dosegom (ultra-long range - ULR), kar je slednjemu tudi uspelo. Letalski prevoznik je od Airbusa tako naročil 24 letal A350-1000 ULR, ki naj bi jih evropski proizvajalec dobavil leta 2026. Za večje udobje med tako dolgim letom bodo prilagodili konfiguracijo potniške kabine. Ta lahko v konfiguraciji treh razredov sprejme med 300 in 410 potnikov, Quantas pa se je odločil za namestitev zgolj 238 potnikov na tovrstnih ultradolgih letih. Manj potnikov pomeni tudi manj teže ljudi in prtljage ter dovolj prostora za namestitev dodatnega, tretjega rezervoarja za gorivo. Evropska agencija EASA je tretji rezervoar že certificirala in odobrila, pred uporabo ga mora še avstralska CASA.

Kaj pa za potnike pomeni tako dolga neposredna povezava? Kot so zapisali pri Forbes, bi namesto v 23 urah iz New Yorka v Sydney, ker bi se izognili prestopanju in menjavi letal, lahko  prispeli štiri ure prej. Bodo pa za potnike uredili tudi posebno območje za dobro počutje, ki bo sprejelo osem do deset ljudi, kjer se bodo lahko sprehodili in razmigali. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta