Decembra so se namreč pojavile fotografije tankov na poligonu na jugu Rusije, še pred tem pa so prorežimski ruski mediji poročali, da se tanki T-14 pripravljajo na prerazporeditev na bojišča v Ukrajini.
"Čeprav ni jasno, ali je Rusija prerazporedila ta tip tankov v Ukrajino, bi lahko bilo kakršnokoli prerazporejanje tankov T-14 visoko tvegana odločitev za Rusijo. Če bo to storila, bo cilj tega najverjetneje propaganda," so zapisali britanski obveščevalci.
Dodajajo, da je bilo verjetno proizvedenih le manjše število tankov in da jim poveljniki v bojih ne bodo zaupali.
Tank je sicer opremljen s sistemom za zaščito pred droni, z naprednimi senzorji in tudi brezpilotnimi letali. Njegov zaščitni oklep naj bi bil zelo vzdržljiv in naj bi prestal tudi zelo visoke temperature.
Nemčija pogojuje napotitev svojih tankov v Ukrajino
Nemčija je napovedala, da bo v Ukrajino poslala tanke Leopard, če bodo tudi ZDA Ukrajini poslale tanke Abrams. Gre za najmodernejše tanke obeh držav. Kijev je namreč Zahod že večkrat prosil za moderno orožje, še posebej si želi težkih bojnih tankov, s katerimi bi, kot trdi, lahko prevzel iniciativo na bojišču. Berlin ima pravico, da članicam Nata prepove pošiljanje nemških tankov Leopard, ki jih vojaški strokovnjaki vidijo kot najprimernejše za boje v Ukrajini.
Neimenovani vir je za agencijo Reuters povedal, da je nemški kancler Olaf Scholz za zaprtimi vrati v zadnjih dneh večkrat povedal, da bi morale ZDA v Ukrajino poslati tudi svoje tanke. Nemško stališče je komentirala tiskovna predstavnica ameriškega predsednika Karine Jean-Pierre, ki je dejala, da ameriški predsednik meni, da bi morala vsaka država sama sprejeti odločitev o pomoči Ukrajini.
Lavrov o pogojih za končanje vojne
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je spregovoril o novih pogojih za končanje vojne v Ukrajini. Spopadi bodo končani šele, ko Ukrajina ne bo več predstavljala varnostne grožnje Rusiji, je dejal. Dodal je, da cilji specialne vojaške operacije, kot uradni Kremelj imenuje agresijo na Ukrajino, "niso izmišljeni", temveč da so določeni z "legitimnimi varnostnimi interesi Ruske federacije".
Njegov komentar prihaja v času, ko so se pojavile špekulacije, da bi lahko ruski voditelj Vladimir Putin v kratkem razglasil novo mobilizacijo in tako sprožil novo ofenzivo v Ukrajini.
Washingtonski think tank Inštitut za vojaške študije namreč meni, da zadnja dejanja ruskih organov kažejo, da bi lahko Putin v prihodnjih dneh razglasil drugo mobilizacijo. Ruski obrambni minister Sergej Šojgu pa je včeraj napovedal, da bo Putin izdal direktivo za temeljite vojaške reforme v prihodnjih dneh.
V tednih pred novim letom so ruski in ukrajinski uradniki sicer namigovali, da so odprti za mirovna pogajanja. A niti en resen poskus ni imel nobenih možnosti za uspeh, saj se strani nista strinjali glede osnovnih vprašanj, kot je priznanje štirih ukrajinskih regij - Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja, ki jih je Rusija anektirala septembra lani.
Rusija svari Zahod
Rusija je danes opozorila Zahod pred eskalacijo konflikta v Ukrajini, če bo Kijevu dobavil orožje dolgega dosega. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medijem dejal, da bi bilo to lahko nevarno, saj bi konflikt dvignilo na novo raven, kar ne bi bilo dobro z vidika globalne in evropske varnosti.
Kot je pojasnil Peskov, gre za morebitne dobave orožja, ki lahko zadane rusko ozemlje. Ob tem je dejal, da Ukrajina že ima orožje, ki ga uporablja za vsakodnevne napade na rusko ozemlje.
Peskov se je odzval na besede ruskega veleposlanika v ZDA Anatolija Antonova, ki je dejal, da bo Moskva uničila vsako orožje, ki ga bosta Washington ali zveza Nato dostavila Ukrajini.
Rusija je Zahod posvarila dan pred srečanjem kontaktne skupine za pomoč Ukrajini v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji, na katerem naj bi članice Nata Kijevu zagotovile težje in sodobnejše orožje. (STA)