Stranka Fidesz madžarskega premiera Viktorja Orbana ne bo izključena iz Evropske ljudske stranke (EPP). Na zasedanju njenih članov so kljub prvotnemu predlogu predsedstva EPP, da se Fidesz za nedoločen čas izključi, dosegli kompromis med zagovorniki izključitve in njenimi nasprotniki. Članstvo Fidesza je v soglasju z Orbanom začasno zamrznjeno, in sicer do ocene odbora treh modrecev o tem, kako stranka sledi izpolnjevanju določenih ji pogojev. Do takrat stranka ne bo imela glasovalnih pravic, prav tako ne bo smela predlagati svojih kandidatov in se udeleževati sestankov EPP. Omenjeno rešitev je podprlo 190 delegatov, trije so ji nasprotovali.
Orban: Fidesz se ne bo odrekel svoji politiki
Orban, ki je izrazil zadovoljstvo z rešitvijo in sam sebe označil za starega bojnega konja evropske politike, je v isti sapi zatrdil, da se Fidesz ne bo odrekel svoji politiki. "Še naprej bomo vodili protimigrantsko politiko in se zavzemali za krščanske vrednote." Obenem je izrazil željo, da bi bila to skupna kampanja EPP, v kateri bo Fidesz še naprej podpiral za vodilnega kandidata Nemca Manfreda Webra. Slednji je po glasovanju prav tako izrazil zadovoljstvo, saj da so Orbanu jasno pokazali, kje je meja. A očitno vsi ne delijo tega mnenja. Vodja poslanske skupine ALDE Guy Verhofstadt je zapisal, da je EPP s to odločitvijo izgubila moralno avtoriteto, da bi vodila Evropo. "Pogoji, ki so bili določeni, da bi Fidesz ubranili pred izključitvijo, nimajo povezave z realnostjo na Madžarskem danes." Judith Sargentini, poslanka Zelenih, ki je avtorica poročila o kršenju evropskih vrednot in človekovih pravic na Madžarskem, na podlagi katerega je Evropski parlament Evropsko komisijo lani pozval k sprožitvi 7. člena evropske pogodbe, pa je resignirano ugotovila, da se vladavina prava ne bo vrnila na Madžarsko.
Tudi SDS ostaja v EPP
Predsednik SDS Janez Janša je v začetku tedna v pismu pozval predsednika Evropske ljudske stranke (EPP) Josepha Daula, naj odpove oziroma preloži glasovanje o usodi stranke Viktorja Orbana v najmočnejši politični skupini. Janša je ocenil, da bo stranka ne glede na izid zgubila, saj bo z glasovanjem tvegala razdor v svojih vrstah in tudi zmago na evropskih volitvah. Podpora SDS Orbanu ni presenetljiva, saj so ljudje blizu madžarskemu premieru v minulih letih vložili nekaj milijonov evrov v lastništvo in delovanje medijev v Sloveniji, ki so naklonjeni prvemu možu slovenske opozicije. Poslanec SDS Branko Grims je tako za tednik Demokracija pred dnevi celo dejal, da bi morala SDS slediti Fideszu, če bo ta izključen iz EPP. Zdaj bo lahko tudi SDS ostala v največji politični skupini.
Trije pogoji
In kakšni so ti pogoji EPP? Odbor treh modrecev, ki ga bodo tvorili nekdanji predsednik Evropske komisije Belgijec Herman von Rompuy, nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Nemec Gert Pottering in nekdanji avstrijski predsednik vlade in član Avstrijske ljudske stranke Wolfgang Schussel, bo preverjal, ali je Orban izpolnil tri pogoje, ki mu jih je za obstanek v EPP določil Weber. Ti so končanje kampanje proti Junckerju, opravičilo vsem v EPP, ki jih je zaradi zahteve po izključitvi njegove stranke označil za koristne idiote, ter zagotovitev nadaljnjega delovanja Srednjeevropske univerze v Budimpešti. Po oceni nekaterih članov EPP teh zahtev v celoti še ni izpolnil. Člani odbora pa bodo preverjali tudi, ali Fidesz sledi resoluciji EPP, ki so jo sprejeli konec lanskega leta v Helsinkih, da bi pomirili vse več nezadovoljnih članic zaradi Orbanovih potez na Madžarskem. V njej je zapisano, da "EU temelji na vrednotah spoštovanja človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, pravne države", in to morajo spoštovati, ščititi in spodbujati vse članice EPP.
Guy Verhofstadt: "EPP je s to odločitvijo izgubila moralno avtoriteto, da bi vodila Evropo"