Organizatorki protestov proti omejitvi pravice do splava na Poljskem grozi več let zapora

STA, A.L.
11.02.2021 17:30
Eno od organizatork množičnih protestov proti zaostritvi prepovedi umetne prekinitve nosečnosti na Poljskem Marto Lempart so obtožili in ji grozi do osem let zapora, je danes sporočila tiskovna predstavnica tožilstva Aleksandra Skrzyniarz.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Soustanoviteljica gibanja Ženska stavka (Strajk Kobiet) je obtožena ogrožanja zdravja in življenja drugih s povzročanjem "epidemiološke nevarnosti", ker je z organizacijo protestov kršila ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, pa tudi zato, ker je žalila policiste ter izrazila podporo napadom na cerkve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Marta Lempart se je izrekla za nedolžno in zavrnila pričanje.

Za novičarski portal Onet je namignila, da bi podobne obtožbe lahko doletele tudi druge udeležence protestov. Za časnik Gazeta Wyborcza pa je dejala, da so tožilci uporabili "nov mehanizem", ko so jo obtožili po kazenskem zakoniku in ne na podlagi zakona o prekrških, potem ko so pri obtožbah po slednjem izgubljali na sojenjih. Mnoge, ki jih je policija aretirala na protestih in so jih obtožili zaradi prekrškov, so namreč doslej že oprostili.

Gibanje za pravice žensk Ženska stavka je usklajevalo množične proteste po državi proti skoraj popolni prepovedi umetne prekinitve nosečnosti, ki so prerasli v protivladne proteste.

Množični protesti so se začeli, ko je ustavno sodišče 23. oktobra lani razsodilo, da umetna prekinitev nosečnosti v primeru hudih deformacij zarodka, ki je bila dovoljena v skladu z zakonom iz leta 1993, ni v skladu z ustavo, ker krši ustavno zagotovljeno pravico do življenja. Protesti so se znova okrepili po uveljavitvi te razsodbe konec januarja.

V tej večinsko katoliški državi je tako splav sedaj dovoljen samo v primeru ogroženosti življenja in zdravja matere ter v primeru utemeljenega suma, da je nosečnost posledica incesta ali posilstva.

Na Poljskem so do spremembe zakona letno zakonito opravili manj kot 2000 umetnih prekinitev nosečnosti. Skupine za pravice žensk ocenjujejo, da ob tem nezakonito ali v tujini letno opravi splav še 20.000 žensk, poroča AFP.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta