Padla še zadnja covidna trdnjava, Kitajska opušča politiko ničelne tolerance

DR
07.12.2022 19:00

Oblasti v Pekingu so se po protestih in zaradi pešajočega gospodarstva odločile za sproščanje strogih covidnih ukrepov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po treh letih praktično omrtvenega življenja se ljudje veselijo vrnitve v normalnost.
Epa

Kitajske oblasti so napovedale sprostitev nekaterih omejitev, sprejetih v okviru boja proti covidu, kar je jasen znak, da se odpovedujejo svoji strogi politiki ničelne tolerance do covida, zaradi katere so pred dnevi po vsej državi izbruhnili množični protesti. Kitajski državni svet je na državni televiziji CCTV razkril deset novih smernic, med katerimi najbolj izstopata uvedba karantene na domu in delna odprava digitalnega covidnega potrdila, ki je bilo do zdaj obvezno za vstop v večino javnih ustanov in krajev.

Lokalne vlade so v preteklih tednih že naredile nekatere korake v to smer in so med drugim omilile zahteve, povezane s testiranjem. Toda to je prva uradna sprememba politike glede covida na državni ravni, ki pomeni velik preobrat, potem ko je uradni Peking kar tri leta vztrajal pri strogih omejitvah kot edinem učinkovitem načinu zatiranja tega visoko prenosljivega virusa.

Že na začetku pandemije so si morali kitajski državljani na mobilne telefone naložiti posebno aplikacijo s QR-kodo, preko katere so pristojni spremljali njihovo zdravstveno stanje. Različne barve kode (rdeča, rumenorjava ali zelena) so bile znak, ali lahko uporabnik zapusti svoj dom, uporablja javni transport in vstopa na javna mesta ali pa mora biti v karanteni. Po novem bodo lahko ljudje vstopali na večino javnih mest, ne da bi morali pokazati omenjeno kodo ali negativen test, kar bo precej olajšalo njihova življenja. Koda ali negativen test bosta odslej obvezna le v negovalnih domovih, zdravstvenih ustanovah in srednjih šolah. Podjetja se lahko odslej sama odločajo, kako bodo preprečevala širjenje virusa med zaposlenimi.

Druga pomembna sprememba je, da bodo lahko okuženi pacienti, ki ne bodo imeli simptomov ali pa bodo ti blagi, karanteno prestajali na domu in ne v državnih ustanovah, razen če se ne bodo odločili drugače. Tiste, ki se jim bo zdravstveno stanje poslabšalo, bodo odpeljali na zdravljenje v bolnišnico. Karanteno bodo lahko na domu prestajali tudi ljudje, ki so bili v stiku z okuženimi. Zaprtja javnega življenja bodo dovoljena le na območjih z visokim tveganjem, pa še tam jih bodo morali takoj odpraviti, ko pet dni zaporedoma ne bodo zabeležili nobenega novega primera okužbe.

Kitajski državni svet je državljane, zlasti starejše, znova pozval k cepljenju proti covidu in cepilne centre po vsej državi pozval, naj cepijo čim več ljudi. Čeprav različica omikron ne povzroča tako hudih simptomov in je precepljenost na Kitajskem zelo visoka, lahko po besedah strokovnjakov tudi manjše število hudih primerov med pripadniki ranljivih in neprecepljenih skupin v državi z 1,4 milijarde prebivalci na vrhuncu vala okužb povzroči preobremenitev bolnišnic.

Kitajske oblasti sproščajo tudi nekatere omejitve glede potovanj znotraj Kitajske. Potnikom ob vstopu v drugo regijo ne bo več treba pokazati negativnega testa ali kode. To bo olajšalo življenje predvsem številnim Kitajcem, ki so si delo poiskali v drugih mestih ali provincah, kar pomeni, da so bili v času epidemije daljša obdobja ločeni od svojih bližnjih. Šole, v katerih ne bo okužb, bodo prešle na normalen pouk, na univerzitetnih kampusih bodo znova odprli kavarne, knjižnice in športne objekte.

Poleg nezadovoljstva ljudi je drugi razlog za sproščanje ukrepov pešanje gospodarstva. Kitajska vlada je namreč objavila podatke, ki kažejo na uničujoče gospodarske posledice njihove politike ničelne tolerance. Po podatkih kitajske carinske uprave je uvoz novembra na letni ravni upadel za 10,6 odstotka, kar je največji padec od maja 2020. Izvoz se je v istem obdobju zmanjšal za 8,7 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta