Jack Dorsey je začel kariero z masiranjem in delom v modni industriji, v zadnjem desetletju pa se je z omenjenima platformama povzpel med najbogatejše Zemljane. Tako imenovani self-made man, ki je domnevno uspel zgolj s svojimi lastnimi idejami in iznajdljivostjo, je postal tehnološko-komunikacijski guru, ki se redno posti, kopa v ledeni kadi, hodi na zmenke z manekenkami in meditira 17 ur na betonu v Jugovzhodni Aziji, pri čemer ga neusmiljeno grizejo komarji, on pa niti ne trzne. Slednja anekdota je tudi dobra metafora za njegov uspeh. Medtem ko meditira o ljubezni in miru, je njegova platforma za čivkanje (med drugim) postala eden največjih generatorjev sovražnega govora in lažnih novic, zatiranja drugače mislečih in manjšin, političnih in rasnih obračunavanj ter priročno orodje za vzpon na oblast kakšnega diktatorja ali "diktatorja".
Zmotila ga je - slaba vest
Pred kratkim ga je med meditiranjem očitno zmotila slaba vest. Oziroma ga je pičil dovolj velik komar, da se je le moral zganiti, in sicer sam vrhovni "trol", ameriški predsednik Donald Trump. Skrajni čas je že bil, saj je predsednik prestopil vse možne meje dostojnega in dopustnega s tem, da je grozil z vojsko na ulicah rasno pretresene in razklane države, pri tem pa v svojem tvitu celo odkrito pozval k orožju: "Ko se začne ropanje, se začne streljanje." Ta tvit si je prvi prislužil Twitterjevo zastavico, da krši njegovo politiko objavljanja.
Medtem ko meditira o ljubezni in miru, je njegova platforma za čivkanje (med drugim) postala eden največjih generatorjev sovražnega govora in lažnih novic
Obglaviti pošast? Lastno pošast?
Zaostritev Twitterjeve politike do spornih objav je sicer pohvalna poteza, sploh ob ignoranci drugih socialnomrežnih gurujev. A po toči zvoniti je prepozno, bi lahko rekli ob Dorseyjevem angažmaju. Ameriški predsednik namreč že več let na socialnem omrežju izvaja tirado nad svojimi nasprotniki, drugače mislečimi, in dokazano širi lažne novice, manipulacije in sovraštvo. Prav takšna kampanja je ob podpori številnih trolov z "alternativne desnice" sploh pripomogla k njegovi izvolitvi, pri čemer Twitter v to ni posegal, ampak je hvaležno sprejemal klike in milijone za promocijo predvolilnih objav. Ob tem je treba dodati, da je Trump ob vseh šikaniranjih, linčanjih in sovražnem govoru, ki se širi po socialnem omrežju - kar vedno bolj močno čutimo tudi pri nas - le vrh ledene gore. Jack Dorsey se torej bori proti "pošasti", ki jo je sam pomagal ustvariti. In ta pošast vedno bolj spominja na večglavo hidro s strupenim dihom in krvjo, ki ji ob vsaki odsekani glavi zrasteta dve novi. Dvom, da je Dorsey novodobni Herkul, ki jo bo premagal, je vsekakor na mestu, saj mu hkrati prinaša neomejene količine "nafte novega tisočletja" - spletnega podatkovnega prometa. Pri tem pa ima pomemben delež tudi Trumpovo tvitanje, saj ima ta že več kot 80 milijonov sledilcev in po nekaj sto tisoč všečkov na objavo, njegove tvite pa redno povzemajo tudi vsi svetovni mediji.
Kulturni kapitalizem
"Nadaljevali bomo izpostavljanje nepravilnih in spornih informacij o volitvah po svetu. In priznali ter si pripisali vse napake, ki jih storimo," je čivknil Dorsey, medtem ko si je njegov največji konkurent Mark Zuckerberg želel pri vsem skupaj oprati roke, češ da Facebook ne bo spremenil politike na tem področju, saj se ne želi postavljati kot "arbiter resnice". S tem se je Facebookov lastnik pod krinko svobode govora posredno gotovo želel prikupiti predsedniku, ki je skozi svojo kampanjo vložil več milijonov dolarjev v oglaševanje na socialnih omrežjih in napovedal vojno socialnim omrežjem. Hkrati pa je gotovo želel zbosti tudi svojega konkurenta, saj je njegova pozicija vsaj delno svetohlinska.
Dorsey mora za dejanski premik na bolje, če misli resno, storiti dosti več od tega, da trikrat čivkne in nekajkrat označi Trumpovo čivkanje za zavajanje
Dve struji
Zato bi moral Dorsey za dejanski premik na bolje, če misli resno, storiti dosti več od tega, da trikrat čivkne in nekajkrat označi Trumpovo čivkanje za zavajanje. V Sloveniji, kjer nam ob prijavljanju sovražnega govora trolov in celo ministrov ter ob vztrajnem zavajanju in napadih vodilnih politikov na medije in drugače misleče izpiše, da Twitter prosi za potrpežljivost, ker je preokupiran s prošnjami za preverjanje tvitov zaradi stanja pandemije, nam je to vsaj od marca kristalno jasno. Medtem pa nam Dorsey v maniri pravega razsvetljenega kapitalista govori: še naprej trošite, uporabljajte socialno omrežje Twitter, mi pa bomo poskrbeli za vašo slabo potrošniško vest. Kako daleč bo dejansko pripravljen iti, je veliko vprašanje, saj sta se, kot poročajo ameriški mediji, znotraj njegove korporacije že oblikovali dve struji: ena, ki zagovarja njegov boj s Trumpom, in druga, ki mu nasprotuje. Seveda, delnice Twitterja so v prvem dnevu po omejevanju predsednikovih objav padle za 1,7 odstotka, a v zadnjem tednu bolj ali manj konstantno rastejo. Dobrodelnost se, kot je pokazal že Žižek, ne nazadnje splača.